Ankara ve Eskişehir’de müdahale

Çarşamba, 19 Haziran 2013 09:42

ankarada-gostericilere-mudahale-IHA-20130618AW000018-2-tAnkara ve Eskişehir’de Gezi Parkı olaylarıyla başlayan eylemlere destek veren gruplara polis dün gece de müdahale etti.

Kuğulu Park’ta toplanan grup, “duran adam”a destek eyleminde bulundu. Bir süre parkta bekleyen göstericiler, sloganlar atıp, marşlar söyleyerek Tunalı Hilmi Caddesi’nden Kennedy Caddesi’ne yürüdü.

Kennedy Caddesi’ni trafiğe kapatıp, barikat kurmak isteyenlerle buna karşı çıkan bazı eylemciler arasında kavga çıktı. Kavgayı araya giren grup üyeleri yatıştırdı.

Zaman zaman polise taş ve şişe atan grubu, güvenlik güçleri dağılmaları yönünde uyardı, ardından da Kennedy Caddesi’nin değişik noktalarından TOMA’larla müdahale etti. TOMA’ların önüne yatan bazı göstericiler gözaltına alındı.

Göstericiler ara sokaklara kaçarken polisin Kennedy Caddesi çevresindeki bekleyişi sabaha kadar sürdü.

Bu arada, kentin farklı bölgelerinde de “duran adam”a destek eyleminde bulunuldu.

Kuğulu Park’ta bekleyen eylemcilerin eşyaları, görüntü kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle polis tarafından parktan çıkartıldı.

Sabaha karşı Kuğulu Parka gelen polis ekipleri, kişisel eşyalara dokunulmayacağını ancak grubun kullandığı yatak, yorgan, battaniye, ocak gibi eşyaların görüntü kirliğine yol açtığını belirterek kaldırılmasını istedi.

Geceyi eylemcilerle geçiren CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ise bu talebe karşı çıkarak polisle tartıştı.

Parktaki eşyaların bir kısmı, polisin getirdiği kamyona yüklenerek götürüldü. Bazı eylemciler ise masa, sandalye, halı gibi eşyaları park dışına çıkartarak özel araçlarına yükledi.

Eylemcilerden bazıları da parktaki çöpleri toplayarak ve çevreyi süpürerek temizlik yaptı.

Polis ve eylemcilerin, Kuğulu Park çevresindeki bekleyişi sürüyor.

Eskişehir’de polis göstericilere müdahale

Eskişehir’deki Espark Alışveriş Merkezi önünde yolu trafiğe kapatan göstericilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Sabaha kadar süren kovalamacada 1 polis memuru atılan taştan başından yaralanırken biber gazından etkilenen 4 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Dün akşam saatlerinde Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi “Her yer taksim her yer direniş” ve “Hükümet istifa” şeklinde slogan atarak yürüyüşe geçti. Göstericiler, Üniversite Caddesi’nden Seylap, Sakarya, Kırım ve İsmet İnönü caddelerinden yürüyerek tekrar Espark Alışveriş Merkezi önüne geldi. Gece ilerleyen saatlerde Espark Alışveriş Merkezi önünde kalan yaklaşık 500 kişi, yolu trafiğe kapatınca çevik kuvvet polisleri uyarıda bulundu. Yolu kapatmakta ısrar eden gruba Çevik Kuvvet polisleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından kaçan göstericiler Yenibağar Mahallesi Seylap Caddesi’nde kısa sürede toplanıp barikatlar kurdu ve yer yer getirdikleri tahtaları ateşe verdi. Çevik kuvvet polislerinin sert müdahalesiyle karşılaşan göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. Bir süre ara sokaklarda gösterici kovalayan polisler ise Espark Alışveriş Merkezi önüne dönerek beklemeye başladı.

Gece saat 01.00 sıralarından başlayıp sabah saat 05.30′a kadar devam eden kovalamacada TOMA araçlarından zaman zaman basın mensuplarının da üzerine basınçlı su ve biber gazı sıkıldı. Biber gazından 1 gazeteci ile 3 kadın etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Göstericilerin attığı taşın kafasına isabet etmesi sonucu yaralanan 1 polis memuru ambulansla hastaneye götürüldü.

Ereğli’de karşıt görüşlü 2 grup yürüdü

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde bir grup genç hükümet lehine sloganlarla yürürken, başka bir grup da Gezi Parkı olayları nedeniyle yürüyerek hükümeti protesto etti.

Gençlik Platformu adı altında hükümete destek veren bir grup genç ile Gezi Parkı olayları nedeniyle hükümeti protesto eden başka bir grup, ilçe merkezinde aynı alanda toplandı. Karşı iki grup da alkış ve sloganlarla tepkilerini dile getirirken, polis iki grup arasında yaşanabilecek gerginliğe karşı önlem aldı. Hükümet lehine gösteri yapan grup Atatürk Anıtı’na yürüdü. Basın açıklaması sırasında anıta gelen Gezi eylemcilerinden bir kadın, gençlere tepki gösterdi. Kalabalık, kadının anıt önünden ayrılmasından sonra İstiklal Marşı’nı okuyarak dağıldı.

Bu arada Gezi eylemcileri de ilçe merkezinde yürüyerek hükümeti protesto etti. Kalabalığın yürüyüşü sırasında bir ara yol ulaşıma kapandı. Gezi eylemcileri, bir sürücüye üzerlerine aracı sürdüğü iddiasıyla tepki gösterdi. Gerginlik, polisin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Bu sırada polis ve eylemclier arasında da kısa süreli bir tartışma yaşandı. Bozhane mevkiine kadar sloganlarla yürüyen kalabalık, daha sonra olaysız dağıldı.