Angelina Jolie menopoza 15 yıl erken girecek

Pazartesi, 20 Mayıs 2013 13:35

Angelina-JolieKanser riski sebebiyle memelerinin ardından yumurtalık ve rahmini de aldırma kararı veren Angelina Jolie’yi zor günler bekliyor. Jolie, menopoza 15 yıl erken girecek

Antalya’da düzenlenen 11. Ulusal Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi’nde AKŞAM’a konuşan Prof. Dr. Bülent Tıraş; kanser riski sebebiyle memelerini aldıran ve ömür boyu hormon tedavisi görecek olan Angelina Jolie’nin cinsel hayatının asla eskisi gibi olmayacağını söyledi. Türkiye Jinekoloji ve ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Tıraş, şu açıklamalarda bulundu.

HASTAMA ÖNERMEM
BİR jinekolog olarak bu ameliyatı tavsiye etmiyorum. Operasyonun kendisi risk oluştururken kanser oluşturucu genler, yumurtalıklar, rahim hatta meme alınmasına rağmen periton dediğimiz karın zarında gelişebiliyor. Ben hastama bu ameliyatı önermezdim.

DAHA 37 YAŞINDA
BRCA1 ve BRCA2 genleri, birtakım hormon bağımlı bez yapıları olan yumurtalık ya da meme gibi organlarda kansere yol açabiliyor. Dolasıyla bu genin varlığında kanserin arttığı biliniyor. Ancak 37 yaşındaki bir kadının böyle bir kanser riskinden korunmak için memelerini, rahim ve yumurtalıklarını aldırması çok büyük bir risk. Çünkü bunları aldırdığı zaman hormon yetmezliğiyle ilgili sorunlarla karşı karşıya kalacak. ABD’de menopoz yaşı 52. Angelina Jolie, menopoz yaşından 15 yıl önce hormonlarını kaybediyor. Bunlar çok ciddi sıkıntılar.

HORMON YETMEZLİĞİ
ÖZELLİKLE yumurtalıkların salgılamış olduğu östrojen olmak üzere birçok hormon kadının vücudunun devamlılığını sağlıyor. Kadın sadece cinsel yönden değil bütün hayati fonksiyonları açısından; işitme duygusundan göz duyusuna, dilindeki tat duyusundan derisine kadar kemik erimesinden kalp sağlığına damar sağlığına kadar hormonlara muhtaç. Bu hormonları biz birtakım yollarla ağız yoluluyla, ilaçlarla, kalçaya yapıştırılan bantlarla veriyoruz ama doğal östrojenin, hormonların yaptığı tedaviler gibi olmayacak.

VÜCUDUNDAKİ YAĞ DAĞILIMI BOZULABİLİR, SESİ KALINLAŞABİLİR
Prof. Dr. Bülent Tıraş, ünlü Hollywood yıldızı Angelina Jolie’nin karşı karşıya kalabileceği problemleri sıraladı: Kilo almasıyla birlikte vücuttaki yağ dağılımı bozulabilir. Hormonların yan etkisiyle vücudunda su tutulması yaşayabilir. Sesin kalınlaşma ihtimali de var.