Angela Merkel kayak yaparken kalçasını çatlattı

Pazartesi, 6 Ocak 2014 16:05

Almanya Başbakanı Angela Merkel İsviçre’de kayak yaparken geçirdiği kazada kalça kemiği çatlayınca 3 haftalık toplantı ve seyahat programını iptal etti.

Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Pazartesi günü Merkel’in İsviçre Alpleri’nde, St Moritz yakınlarındaki Engadin’de kayak yaparken düşüntüğünü söyledi. Merkel’e ilk önce ufak bir yaralanma olduğunu sandı ancak doktorlar Merkel’in sol pelvik halkasının çatladığını tespit ettiler.

Seibert gazetecilere yaptığı açıklamada Merkel’in koltuk deynekleri ile yürüdüğünü ve bir kaç resmi görüşmesini iptal ettiğini, ancak Çarşamba günü kabine toplantısına katılacağını söyledi. Bu toplantı Hristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlardan tüm bakanların bir araya geleceği ilk “büyük koalisyon” toplantısı olacak.

Merkel’in Noel’den önce yine her yıl gittiği St Moritz’i seçmişti. Magazin dergisi Bunte, Merkel’in 20 yıldır aynı kayak takımını kullandığını iddia etmiş ve kayak takımı üreticisinin “10 yıl sonra kayaklarımız çekme gücünü kaybeder” diyerek Merkel’in yeni bir takım alması gerektiğini söylediğini bildirmişti.