Andy Warhol’un mezarından 24 saat canlı yayın

Pazar, 11 Ağustos 2013 10:45

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

İstanbul’daki Aya Sofya kilisesi de dahil olmak üzere dünyanın 4 bir tarafına yerleştirdiği webcamler ile dünyayı canlı izlememizi sağlayan EarthCam konumlarına bir yenisini daha ekledi. Pittsburgh’daki Andy Warhol müzesi ile ortak gerçekleştirdikleri Figment adlı proje ile EarthCam, 7 gün 24 saat Andy Warhol’un mezarını canlı olarak görüntülüyor.

“Hayal ürünü” olarak çevire bileceğimiz Figment adlı bu proje, tuval üstüne baskı Campbell’s hazır corba konservesi resimleri ile gündelik hayatın en banal unsurlarının da aslında tuval üzerinde sanatlaşabileceğini gösteren Pop art’ın en ünlü temsilcisinin 85. doğum gününü kutluyor. Bunu yaparken sanatçının ünlü işlerinden biri olan Sleep yani “Uyku” adlı filme bir gönderme teşkil ediyor. Andy Warhol’un anti-film denemelerinden biri olan “Uyku”, sanatçının bir arkadaşının 5 saat 20 dakikalık kesintisiz uyuma görüntüsünden oluşuyordu. Tıpkı Warhol’un “Uyku” işinde olduğu gibi “Hayal ürünü” adlı proje de şimdi 7 gün 24 saat Warhol’u ebedi uykusunda görüntülüyor.

St John’s Bizans Katolik mezarlığında annesi ve babasının yanı başında yatan Warhol 1985 yılında şöyle demiş: “ölünce mezar taşımın boş bırakılmasını isterim. İsimiz ve kitabesiz. Aslında mezar taşımın üstünde “hayal ürünü” yazmasını isterim.” Warhol’un bu vasiyeti gerçekleşmese de şimdi Figment projesi ile bu vasiyete bir saygı duruşu yapılmış oluyor. Ayırca sanaçının “Gelecekte herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” dediği ve günümüzün reality programları, YouTube gibi sosyal medya sitelerini kehanet ettiği sözüne de bire bir gönderme yapıyor. Mezarın 24 saat yayında olduğunu bilenler mezar başına gelip dans edip, müzik çalarlarken tüm dünyaya yayınlandıklarını biliyorlar. Ben en son baktığımda bir adam mezarın başında çimene benzeyen bir tür kamuflaj kostüm giyinip mezarın yanına uzanıyorduı, birlikte geldiği kız ise üzerine çiçekler yerleştirerek doğal bir görünüm vermeye çalışıyordu. Sanırım Warhol’un mezarını gece izleyecekleri ilginç bir sürpriz bekliyor!
Pek tabi 24 saat izlemediğim ama sık sık siteye girip baktığım mezar görüntüsü izleyeni düşüncelere sevkediyor. Bir zamanlar bir sinir sistemi rahatsızlığı nedeni ile eve kapanan ve anneciğinin yanından ayrılamayan yetenekli küçük Andrew Warhola’nın, Andy Warhol adı ile yarattıklarının niteliği tartışılsa da etkisi tartışılmaz bir sanatçı olması; işçi sınıfından Slovakyalı bir ailenin çocuğu olarak Pittsburgh’dan gelip tıpkı o ünlü şarkıda söylendiği gibi (If I can make it there, I’ll make it any where. It’s up to you, New York, New York) New York’a gelip kenti dehası ile fethetmesi ilk akla gelenler. Tabi ki Warhol’un mezarını izlerken “ben ne yapıyorum?” diye düşündüğünüzde onun avant-gard’a, espiriye, sansasyonelliğe olan düşkünlüğü de akla geliyor. Warhol’un mezarını izlerken onu yeniden hayata döndürüyor gibiyiz. Warhol’un canlı yayındaki mezarı sanki Warhol’un son sansasyonel numarası olarak ekranımızdan bize göz kırpıyor. “Hayal Ürünü” adlı projenin bu kadar yakışabileceği başka bir sanatçı düşünemiyorum.

EarthCam’in yayınladığı Andy Warhol’un mezarını 24 saat buradan http://www.warhol.org/figment/ izleye bilirsiniz. İyi seyirler.

İldem Wilson

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ