Android KitKat rakiplerine meydan okuyarak geldi!

Cuma, 1 Kasım 2013 00:58
HT_android_Kit_kat_nt_130903_16x9_992

Google, düzenlediği lansmanda Nexus 5 ile birlikte Android’in son sürümü olan Android 4.4 KitKat işletim sistemini de tanıttı. Google, bu yeni işletim sistemi için, görüntülediğiniz içeriği tam merkeze getiren, daha akıllı, daha kapsamlı bir Android deneyimi ifadesini kullanıyor.

İşletim sistemiyle birlikte gelen yeni özellikler arasında en dikkat çekenlerinden birisi, aramaların daha kolay bir şekilde yapılacak olması. Sadece rehberde değil, yakın mekanlardan ve hatta uygulamalardan bile kişiler bulunabilecek. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamayla değişeceği duyurulan Hangouts uygulamasının yeni sürümü de bu işletim sistemiyle birlikte geliyor. Uygulama, tüm SMS ve MMS’leri tek bir uygulamada birleştiriyor.

Android 4.4 KitKat ile birlikte gelen diğer özellikler şu şekilde:

- KitKat ile, kullanıcılar artık belgeleri, dosyaları, görüntüleri ve diğer içerikleri direkt olarak telefon veya tabletlerinden yazdırabilecekler. Yazıcınızı Google Cloud Print, HP ePrint veya Google Play uygulamalarına bağlı diğer yazıcılara bağlayarak, telefonunuzda bulunan verilerin baskısını kablosuz olarak alabileceksiniz.

- İnsanların ne kadar fit olduklarını her daim kontrol etmek istedikleri bu dönemde, KitKat bir de pil dostu pedometre ile kaç adım attığınızı ölçüyor.

- Google KitKat ile, direkt Google Drive hesabınız içerisinde dosya açıp kaydetme imkanı sağlıyor. Aynısı diğer bulut depolama hizmetleri için de geçerli.

- Android 4.4 KitKat ile, kullanıcılar artık daha fazla uygulamayı aynı anda çalıştıracak ve uygulamalar arası geçişi daha hızlı sağlayacaklar.

- Bunlar dışında Android 4.4 Kitkat işletim sistemiyle birlikte artık kilit ekranında bir kamera kısayolu bulunuyor ve bildirim çubuğu da şeffaf yapılmış.

 

KitKat, Nexus 5 ile birlikte geliyor ama önümüzdeki günlerde Nexus 4, 7 ve 10 cihazlara ve Samsung Galaxy S4 ile HTC One’a da gelecek.