Amerikalıların 2 günde gittiği uzaya 6 saat olmadan vardılar

Cuma, 29 Mart 2013 17:08

130329soyuzzz.hlargeRuslar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 45 saat süren yolunu 6 saatte gitmeyi başardı. Bugüne kadar astronotlatın Dünya çevresinde 30 tur atarak 45 saatte tamamladıkları yol, sadece 4 yörünge turu ve 6 saatte tamamlandı.

Kazakistan’daki Baikonur üssünden fırlatılan Rus yapımı Soyuz Uzay aracı 5 saat 45 dakikada uzay istasyonuna ulaştı.

NASA, Uzay Mekiği programı 2011’de sona erdiği için astronotlarını diğer ülkelerden meslektaşlarıyla beraber Soyuz uzay kapsülüyle UUİ’ye gönderiyor. Rus uzay aracı, dün kullanılan kısa yol öncesinde yolculuğunu iki günde tamamlarken, Rus astronotlar Pavel Vinogradov ile Alexander Misurkin ile ABD’li Chris Cassidy sadece 6 saatte görev yerlerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Uçuşu tasarlayan Rus balistik uzmanları iddialı. Soyuz uzay aracının yeni dijital komuta sistemleri sayesinde uçuşu 3 saate kadar indirebileceklerini düşünüyorlar.

Soyuz’dan inen NASA astronotu Chris Cassidy ve Rus kozmonotlar Pavel Vinogradov ile Alexander Misurkin istasyondaki 3 kişilik ekiple buluştu. 6 kişilik ekibin buradaki görevi 5 buçuk ay sürecek.

BBC’nin haberine göre, TSİ 22:43’te Baykanur’da gerçekleştirilen ateşleme sonrasında, Soyuz Dünya yörüngesine yükseldi ve karmakarışık balistik manevralar yaparak Dünya çevresinde 45 saat ve 30 yörünge süren yolculuğu 39 saat kısaltmayı başardı.

Yeni kestirme yöntem sayesinde buraya tıbbi malzeme ve deney örnekleri ulaştırmak kolaylaşacak. Astronotların yaşam kalitesi açısından da kısa ufçuşun faydaları büyük. Artık astronotlar, yerçekimsiz yaşama adapte olurken yaşanan mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler ortaya çıkmadan görev yerine varmış olacak.

181 GÖREV GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Ateşleme öncesinde, Rus bilim insanlarının belirlediği kısayol, Rus ‘Progress’ kargo uzay araçları tarafından üç defa denendi. Soyuz’un insansız versiyonu olan bu uzay araçları, UUİ’ye kargo iletmek için kullanılıyor.

sdfİki Rus ve ABD’li astronot, Eylül ayında görevlerini tamamlayacak. 6 kişilik mürettebatın bulunduğu UUİ’ye Aralık ayında gönderilen üç kişilik ekip ise ise Mayıs’ta Dünya’ya dönecek.

NASA, UUİ mürettebatının uzay istasyonundaki ABD bölümünde 137, Rus bölümünde ise 44 araştırma ve inceleme yapacağını belirtti. İncelemelerin insan araştırması, biyolojik ve fiziksel bilimsel, teknoloji gelişimi, Dünya gözlemi ve eğitim alanını kapsayacağı belirtildi.