Amanda Knox yeniden yargılanıyor!

Salı, 26 Mart 2013 16:06

130326knoxx.hlargeİtalya Temyiz Mahkemesi, 2007’de ev arkadaşını öldürmek suçundan hapis cezasına çarptırılan, 2011’de görülen temyiz davasında ise serbest bırakılan Amanda Knox’un yeniden yargılanmasına karar verdi.

Knox, İtalya’nın Perugia kentinde kendisi gibi Erasmus öğrencisi olan İngiliz Meredith Kerher’ı ev arkadaşlarıyla öldürmekten yargılanmıştı.

İtalya’da 2007 yılında işlenen ve yıllarca basının dilinden düşmeyen, hatta ABD ile İtalya arasında diplomatik gerginliğine neden olan Meredith Kercher cinayetinin dosyası, yeniden açılıyor.

İtalyan Temyiz Mahkemesi, Mercher’ın öldürülmesinden sorumlu tuttuğu ABD’li Amanda Knox ve İtalyan erkek arkadaşı Raffaele Sollecito’nun 2011 yılında serbest kalmasını sağlayan kararı bozdu ve iki ismin yeniden yargılanmasına karar verdi.

Sırasıyla 26 ve 25 yıl hapis cezasına çaptırılan Knox ve Sollecito, adli tıp delillerinin bozulmuş ve yetersiz olmasından yararlanarak serbest kalmıştı. Knox, temyiz davasında İtalya’nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi’nin en çok çekindiği avukat olarak bilinen Giulia Bongiorno tarafından savunulmuştu.

Savcılar, Knox ve Sollecito’nun Fildişi Sahilli bir diğer arkadaşları Rudy Guede ile uyuşturucu aldıktan sonra cinsel ilişkiye zorladıkları Kercher’ı, kendilerine direndiği için öldürdüğü suçlamasında bulunmuştu.

Knox ve Sollecito, dört yıl hapis yattıktan sonra 2011’de görülen temyiz davasında adli tıp delillerinin polisin mahkemeye sürdüğü delillerle uyuşmadığı gerekçesiyle özgürlüğe kavuşmuştu. Rudy Guede ise tek başına işlemediği belirtilen cinayet yüzünden 16 yıl hapse çarptırıldı.

DAVA YENİDEN BAŞLIYOR

İtalyan savcılar, 2012’de temyiz başvurusunda bulunarak, bir önceki yıl alınan kararın ‘çelişkili ve mantık dışı’ olduğunu belirtti.

Temyiz Mahkemesi, öne sürülen gerekçelerin ardından davanın tekrar görülmesine karar verirken, alınan kararın içeriğini daha sonra açıklayacağını belirtti.
Yeni davanın Floransa kentinde yapılacağı öğrenildi.

KNOX KARARDAN ÜZGÜN
Hala tartışılan cinayetin kurbanı olan Leeds Üniversitesi öğrencisi Meredith Kercher, öldüğünde 21 yaşındaydı.

İngiliz basınının ‘Foxy Knoxy’, yani Kurnaz Knoxy lakabını verdiği Knox, serbest kalmasının ardından ABD’nin Seattle eyaletindeki evine dönmüş ve yaşadıkları hakkında kitap çalışmalarına başlamış, hatta başından geçenler Hayden Panettiere’in başrölünde oynadığı filme konu olmuştu.

25 yaşındaki Knox, İtalya’dan gelen haberler üzerine yaptığı açıklamada, ‘savcıların suçlamalarının sürekli olarak temelsiz ve haksız belirdiğini’ ifade etti. “Haberleri duymak acı verici oldu” diyen Knox, ‘yapılacak yeni soruşturmanın objektif olması gerektiğini’ belirtti.

Knox, hayatını kaybeden Kercher için olan üzüntüsünü de dile getirerek, “Dava kendi adıma, Raffaele adına ve özellikle Meredith’in ailesi adına belirsizlikleri ortadan kaldırmalı, acılarını yürekten hissediyorum… Sonuç ne olursa ne olsun ailemle yasal mücadelemi sürdüreceğim ve yanlış suçlamalar ile anlamsız düşmanlığa karşı başımız dik duracağız” dedi.