“Amaç ilişkilerimizin düzelmesini engellemek” Hakan Fidan bilmecesi iyice düğümlendi!

Salı, 22 Ekim 2013 14:34

hakan fidanTürkiye – İsrail ilişkileri deyince akla ilk gelen krizlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki Davos Zirvesi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyanın gözü önünde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e rest çekmiş ve iki ülke ilişkileri arasında her geçen gün artan gerilimin ilk adımı atılmıştı.

İşte o panelin moderatörü olan, Başbakan Erdoğan’ı itirazları sırasında eliyle tutarak sakinleştirmeye daha doğrusu durdurmaya çalışan gazeteci-yazar bu kez krizin baş kahramanı oldu. David Ignatius Washington Post’taki köşesinde Türk istihbaratının, İsrail adına çalışan İranlıları deşifre ettiğini ve bilgileri İran’a verdiğini iddia etti. Bundan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın sorumlu olduğunu savundu.

Daha sonra değil aynı anda farklı kaynaklardan MİT Müsteşarı’na karşı “İrancı” yakıştırması ‘bir kez daha’ servis edilmeye başladı. Türkiye haberlere anında sert tepki gösterirken kaynak olarak İsrail’i işaret etti. Öyle ki MİT Müsteşarı’na sahip çıkacağını belli etmek isteyen Ak Parti’den “diktiğimiz Fidan’ı söktürmeyiz” açıklaması geldi.

Dünyanın çeşitli haber kaynaklarından Hakan Fidan hakkında iddialar yayılırken, Türkiye de refleks olarak Fidan’a sahip çıkarken İsrail’den dün ve bugün yapılan açıklamalar şaşırttı. İlk olarak İsrail Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Avigdor Liebermann haber kaynağının İsrail olmadığını, Türkiye’nin duygusal davranıp İsrail ile ilişkileri düzeltme niyetinin de olmadığını ortaya koyduğunu” söyledi.

Liebermann’ın açıklamalarının üzerine daha ılımlı bir açıklama da bugün geldi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor haberlerin Türkiye’de de İsrail’de de farklı algılandığını ve asıl amacın iki ülke ilişkilerini iyice bozmak olduğunu söyledi. Ignatius’un yazısının İsrail’in çıkarlarına hizmet etmediğini savunan Palmor, haberlerin İsrail basınında “bizi itibarsızlarştırıyorlar” şeklinde yankı bulduğuna dikkat çekti. Palmor, “Bu haberleri, Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşmayı zorlaştırmak ve bu her iki ülkeye de yakınlaşmanın çok da gerekli olmadığı mesajını göndermek isteyen bir takım çevrelerin sızdırmış olabileceği düşüncesi çok mantıklı” dedi.