Altın Portakal’ın perde arkasında neler oldu? Kulislerden sızanlar çok özel bilgiler Dipnot’ta!

Cuma, 11 Ekim 2013 23:00

131012eniyi.hlargeUluslararası Yarışma Jürisinin kimi üyeleri gösterimi sırasında uyudukları 36 filmine “En İyi Film” ödülü verdi. Kulislerde uyuyan birkaç üyenin rüyaları yorumlanıyor.

Türkan Şoray’ın Meryem filmi ile en iyi kadın oyuncu ödülü alan Zeynep Çamcı için filmi izledikten sonra “Bana ne kadar çok benziyor” yorumu yaptığı Altın Portakal kulislerinde konuşuldu. Bir diğer kulis bilgisi ise Türkan Şoray’ın Zeynep Çamcı’yı beğenmesine rağmen pek çok kategoride Meryem filminden yana oy kullanmadığı yönünde…

50. yıla özel hazırlanan yarışma eleştirmenlerce “50 yılın en kötü seçkisi” olarak yankı buldu.

Senaryosundaki çatışma yoksunluğu ile tartışmalara yol açan Mavi Dalga filminin en iyi senaryo ödülü alması şaşkınlık yarattı.

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü alan Mavi Ring filminin neden özel ödül aldığı anlaşılamadı. Ödüle yapılan yorumlar, işkence karşıtı ve insan hakları üzerine verdiği mesajlarla dikkat çeken filme ödül verilebilecek bir kategori arandığı ve bu ödülün layık görüldüğü yönünde…

Meryem ile BAKA En İyi Müzik ödülü alan Youki Yamamoto’nun başarısının yanında filmin arka jenerik şarkısına ses veren filmin başrol oyuncusu Zeynep Çamcı’nın da sesi izleyiciler tarafından takdir kazandı.

Uzun Yol filminin gösteriminde izleyiciler şok yaşadı. Filmde yer alan kurgu hatası törenden çok önce filmin “En İyi Film”, “En İyi Kurgu” gibi ödülleri alamayacağını kesinleştirmişti ayrıca filmin Selvi Boylum Al Yazmalım benzerliği eleştirmenlerin hemfikir olduğu noktaydı. Film “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorilerinde ödül sahibi oldu.

Tören öncesi En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin güçlü adayı Sev Beni filmi ile Ushan Çakır’ken, onun yerine ödülünü Uzun Yol ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Hakan Yufkacıgil’in alması ve sahnede oyuncu koçunun rakibi Ushan Çakır olduğunu açıklayarak teşekkür etmesi izleyenleri gülümsetti.

Tören öncesi eleştirmenler tarafından yapılan seçimlerde festival seçkisinin en kötü filmleri Uzun Yol ve Kısa Film olarak listelenmişti. Uzun Yol’un iki ödül alması gecenin sürpriziydi.

Gizem Merve Kaboğlu-Dipnot Tablet Yazarı