Altın Koza’nın ilk ödülleri sahiplerini buldu!

Salı, 18 Eylül 2012 10:12

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 19′uncusu düzenlenen ”Uluslararası Altın Koza Film Festivali”nin açılış töreninde Ediz Hun, Perihan Savaş ve yapımcı Abdurrahman Keskiner’e ”Yaşam Boyu Onur Ödülü” verildi

Merkez Park Amfi Tiyatro’da düzenlenen açılış ve ödül töreni için gelen sanatçılar kırmızı halı üzerinden geçerek tören alanına girdi.

Açılış konuşmalarının ardından ”Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık görülen Perihan Savaş’a ödülünü Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, yapımcı Abdurrahman Keskiner’e Vali Hüseyin Avni Coş, Ediz Hun’a ise Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz verdi.

Perihan Savaş ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 5 yaşında Şehir Tiyatroları’na girdiğini, 10 yıl burada oyunculuk yaptığını, 1971 yılında da sinemaya girdiğini belirterek, ”Topladığınızda 50 yıl. 50 yılın karşılığı onurlandırılmak, hele hele Altın Koza’yla onurlandırılmak benim için büyük mutluluk verici” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nden kentteki sinema sayısının artırılmasını isteyen Savaş, ”Çok heyecanlı, çok mutluyum, çok sevinçliyim ama bir o kadar da üzgünüm. Ben sanatçıyım ama bir anneyim. Artık anneler ağlamasın. Ne olur artık annelerin yüreklerini ağlatmayalım” diye konuştu.

Yapımcı Abdurrahman Keskiner de ödülün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek, Adana’nın sinema hayatında önemli bir kent olduğunu söyledi.

Ediz Hun ise ödülü hayatını kaybeden sinema emektarları Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Neriman Köksal, Orhan Günşiray, Ekrem Bora, Sadri Alışık’la paylaştığını söyledi.

Festival kapsamında yapılacak olan ”Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın jüri başkanı Ferzan Özpetek de törende yaptığı konuşmada, Antalya ve İstanbul’dan sonra 3. kez jüri başkanlığı yaptığını belirterek, günde 3 film izleyerek değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Tags