Alternatif tatil arayanlara 5 farklı rota

Pazartesi, 4 Ağustos 2014 17:43

Bayram bitse de tatil sezonu bitmedi. Alternatif tatil rotaları arayanlar, Kerimcan Akduman’ın Dipnot Tablet için hazırladığı 5 alternatif tatil rotasına mutlaka göz altın!

 

Cape Town

Afrika kıtasının en ucundaki ülke seneler boyu akıllara ırk ayrımcılığı, yüksek suç oranı ve elmas ticaretiyle kazındı. Ancak Apartheid rejiminin bitmesiyle çehresi değişen Güney Afrika Cumhuriyeti günümüzde dünyadaki en cazip seyahat noktalarından biri haline geldi. Kıtaya sömürgeci olarak gelen Hollandalılar tarafından kurulan Cape Town tam bir ikilemler kenti. Afrika ile Avrupa, beyaz ile siyah, zengin ile fakir hatta Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu bile burada birleşiyor.

cape

Dünyada doğayla ilişkisi en kuvvetli olan şehirlerden biri olan Cape Town’da renkli göçmen mahallesi Bo-Kaap’ın sokaklarını arşınlayabilir, Waterfront’ta turistleri seyredebilir, Muizenberg’de sörf yapabilir, Ümit Burnu’nda 16. yüzyıl kaşiflerinin maceralarını hayal edebilir, Boulders Plajı’nda penguenlerle yürüyüş yapabilirsiniz. Bir gününüzü ise mutlaka Güney Afrika’nın en önemli şarap bölgesi olan Stellenbosch’daki şarap çiftliklerini ziyaret etmeye ayırın.

 

Sığacık

Ege ve Akdeniz’deki popüler ve kalabalık noktalardan sıkıldaysanız İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık yeni favoriniz olabilir. Huzur kelimesinin içini doldurmak için doğru adres olan Sığacık, Türkiye’de Cittaslow (yavaş şehir) ünvanını alan ilk yerleşim birimi. Denizinin göreceli serinliği ve rüzgarlı oluşu nedeniyle kitlesel turizmin yıkıcılığından henüz etkilenmemiş. Sığacık’ın alametifarikası ise Pazar günleri kurulan pazarı. Burada tüm Seferihisar halkı kendi ürettiği doğal ürünleri satıyor. Pazara toptancıların ürün getirmesi yasak. Öte yandan pazara mutlaka aç karnına gitmek gerekiyor. Çünkü çoğu tezgahta satılan ev yapımı envai çeşit börek, çörek ve tatlı satıcı teyzeler tarafından ağza tıkılıyor. Hazır gitmişken şarap tanrısı Dionisos’un, Poseidon’un gazabından gemicileri korumak için kurduğuna inanılan Teos Antik Kentini de ziyaret etmeyi unutmayın.

sığacık

Cenova

İtalya, Avrupa’nın en turistik ülkelerinden biri olarak bazen temposuyla yorucu olabiliyor. Kalabalıklardan pek nasibini almamış hatta biraz gözden kaçmış bir kent Cenova. Linguria bölgesinin başkenti olan şehir tarihsel açıdanda oldukça önemli. Hem Akdeniz havzasında kurduğu onlarca ticaret kolonisiyle bir zamanlar eski dünyanın önemli güçlerinden biriyken aynı zamanda dünyayı değiştiren bir kaşifin, Kristof Kolomb’un da doğduğu, denizci olmaya karar verdiği yer. Cenova anlaşılacağı gibi bir denizci kenti. Ortaçağ’dan kalma sokakları, hareketli limanı ve kozmopolit merkeziyle güzel bir alternatif. Üstelik hem deniz hem de dağlardan gelen muhteşem malzemelerin kullandığı bir mutfak kültürüne sahip.

IT - LIGURIA: Portofino near Genova

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play