ALS İçin Buz Kovası (#Icebucketchallenge) Nedir?

Salı, 26 Ağustos 2014 11:44

24 yıldır ALS hastalığı ile yaşıyorum. Ne yazık ki pek çoğumuz bu denli şanslı değil. Tedavisi olmayan, ilerleyici bir nörodejeneratif hastalık olan ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz – Motor Nöron Hastalığı) ile yaşamanın tek yolu var. İyi bir tıbbi bakım, aileye sosyal destek ve saygın bir yaşam kalitesi için kaliteli cihaz, malzeme, yardımcı teknoloji desteği… Bunu sağlayabilirsek ALS ile yaşamayı öğreniyor ve hayattan zevk almaya devam edebiliyoruz.

Hazırlayan: Alper Kaya

 

Kampanya Kimlerin Dikkatini Çekti?

Icebucketchallenge kampanyası dünyanın en zengin insanının bile dikkatini ALS üzerine çekmeyi başardı. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve Microsoft kurucusu Bill Gates de buzlu su etkinliğine katıldı.

Türkiye’de Durum Nedir?

ALS için buz kovası kampanyası, aynı zamanda Türkiye’de yaşayan ALS hastalarının yaşam kalitesini yükseltmek için de fırsat. ALS MNH Derneği, Fenerbahçeli Sedat Balkanlı’nın ALS teşhisi almasından sonra ALS hastaları ve yakınları tarafından 2001 yılında kuruldu. Derneğe yardım kapsamında Türkiye’de de ünlü birçok kişi bu kampanyaya destek verdi. Destek verenler arasında, Arda Turan, Burak Yılmaz gibi isimler bulunuyor.

Şimdiye Kadar Kimler Destek Verdi?

#IceBucketChallenge etiketiyle yapılan paylaşımlar Twitter’da bir haftada binlere ulaşırken Mark Zuckerberg, Shakira, Dick Costolo, Robert Downey Jr, Justin Timberlake, Justin Bieber ve Jimmy Fellon gibi ünlü isimler de “Bir kova buz” adlı akıma destek verdi.

Peki Biz Ne Yapalım?

ALS için buz kovası kampanyasına katılın, Türkiye’deki önemli isimlere ulaşmaya çalışın. Türkiye’de yaşayan ALS hastalarının yaşam kalitesini yükseltebilmek için ALS Derneğine bağış yapın. Sağlıklı olmanın garantisi yok!

Nasıl Katılırım?

Davet bekleme, buzlu suyu başından aşağı dök. Bu kampanyanın amacının ALS Derneği’ne bağış yapmak olduğunu vurgula. ALS derneğine bağış yap, arkadaşlarını da bağış yapmaya davet et. Üç arkadaşına meydan oku, aynısını yapmalarını iste. Videonu sosyal medyada yayınla. Videoda ALS MNH Derneğini @alsmnhturkiye etiketlemeyi ve #icebucketchallenge hashtag’ini eklemeyi unutma.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play