Alp Gürkan’ın İTÜ Akademik Danışma Kurulu üyeliğine son verildi

Cumartesi, 17 Mayıs 2014 11:30

Soma Holding’in patronları Alp Gürkan ve İsmet Kasapoğlu’nun İTÜ Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu üyeliklerine son verildi.

Daha önce bir televizyon programında İTÜ adına ekrana çıkan akademisyenlerin Soma Madeni konusunda taraf gibi konuştukları ve bunun da üniversite yönetimine zarar verildiği ifade edildi. Bunun üzerine, yayına katılan konuklardan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, “Madem bu kadar tepki var, bende yetkimi kullanaral Alp Gürakan’ın İTÜ Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu’nda yer alan görevini sonlandırıyorum…Sadece bunu yapmıyorum etik açıdan oluşturulacak olan bilirkişi heyetine İTÜ olarak katılmayacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

ÖĞRENCİ EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Soma’daki maden faciasını protesto etmek için İTÜ Maden Fakültesi’ni işgal eden öğrencilerin eylemi sürüyor.

Öğrencilerle dün saat 22.00 sıralarında İTÜ Genel Sekreteri Tayfun Kindap ile birlikte görüşen İTÜ Maden Fakültesi dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan, dekanlık tarafından, Soma Holding patronları Alp Gürkan ve İsmet Kasapoğlu’nun İTÜ Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu üyeliklerine son verildiğini açıkladı.

Bu arada öğrencilerin bugün 14.00′de İTÜ Maden Fakültesi önüne bir açıklama yapması bekleniyor.