Almanya’da üçüncü cinsiyet nüfus kaydına girdi

Cumartesi, 2 Kasım 2013 13:57
MAC49_GAY_BABYMERGE_445x290

 

ABD’de 12 eyalette eşcinsel evliliklere izin verilmesi dünya gündeminin en çok konuşulan konularından biri olmuştu. Şimdi ise Almanya’da alınan bir karar yine çok konuşulacağa benziyor. Yeni nüfus yasasına göre bebeklerin cinsiyetini bildirme zorunluluğu kalkıyor. Böylece de ‘üçüncü cins’ resmileşmiş oluyor.

Doğumu izleyen 1 hafta içinde çocuklarının ad ve cinsiyetini nüfus müdürlüğüne bildirmeyen ebeveynler para cezasına çarptırılıyordu. Yasa ile bu ceza da ortadan kalktı. Federal İçişleri Bakanlığı sözcüsü, yeni düzenleme ile ‘doğumun hemen ardından bebeğin cinsiyetini belirlemeleri için anne-babalar üzerinde var olan baskıyı ortadan kaldırmayı hedeflediklerini’ söyledi. Sözcü, “ayrıca yapılan tercihle bağlantılı olarak gündeme gelen muhtemel tıbbi müdahalelerin de önlenmesinin amaçlandığını” kaydetti.

2012 yılının şubat ayında Etik Kurulu’nun yayınladığı raporda, “nüfus kütüğüne kadın ya da erkek seçenekleriyle kaydedilme zorunluluğunun kişilik haklarını ve eşitlik yasasını ihlâl ettiği” görüşü dile getirilmişti. Federal Meclis, yasayı bu yılın ocak ayında kabul etmişti.

‘Üçüncü cinsin temsilcileri ne diyor?
Yasa, “üçüncü cins” olarak anılan, interseks özelliğe sahip kişilerin durumunu kolaylaştırıcı olarak görülüyor. Hem erkek hem kadın kromozomları taşıyan, kimi durumlarda her iki cinsiyete ait üreme organlarıyla doğan kişiler, interseks ya da erdişi olarak adlandırılıyor. Etik Kurulu’nun tahminlerine göre Almanya’da yaklaşık 80 bin interseks yaşıyor.

epd Ajansına konuşan Alman İnterseks Derneği Başkanı Andrea Budzinski, yasanın kapsamını yetersiz bulduğunu söyledi. Budzinski, „Bebeklerde ve küçük çocuklarda cinsel dönüşüm amaçlı ameliyatlara izin vermemeliyiz“ dedi. Almanya’daki kliniklerde her yıl birkaç yüz bebek ve çocuğun bu tür ameliyatlar geçirdiğini söyleyen Budzinski, “Bu, insan haklarına ve kişinin kendi kaderini kendi belirleme hakkına aykırıdır“ dedi.

(Deutsche Welle)