Almanya’da seçim öncesi kızdıran afişler

Cuma, 9 Ağustos 2013 08:55

File (1)Almanya’da aşırı sağcı Cumhuriyetçi Partisi (Die Republikaner-REP), 22 Eylül’de yapılacak genel seçimler nedeniyle, “İslam, Türk ve cami düşmanlığı” içerikli seçim afişi hazırlattı.

REP seçim afişlerinde 2030′da Berlin’deki Federal Meclis (Bundestag) binasının üzerine Türk bayrağı asıp, minareler ekledi ve üzerinde “Berlin 2030, düşündüğünüzden daha hızlı gelişiyor” yazısı bulunan bir afiş astı.

Aşırı sağcıların hazırladığı diğer afişlerde “Minareler yasaklanmalıdır” ve Merkez Bankasının eski yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin’in yazdığı “Almanya kendini yok ediyor” kitabındaki görüşlerinden dolayı “Sarrazin’i destekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Başkent Berlin’deki çeşitli semtlerdeki elektrik direklerine asılan afişlere bazı sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

Avrupa Türk İslam Birliği Genel Başkanı (ATİB) İhsan Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada bu tür seçim çalışmasını şiddetle kınadığını söyledi.

Öner, bu tür siyasi partilerin demokrasiyi en üst seviyede yaşayan ülkelerde seçime girmesinin Almanya’nın aybı olduğunu belirterek, “Bu yabancı düşmanlığı ve din düşmanlığının açıkça ilanıdır. Bu tür girişimler, Müslümanları hedef haline getirmeyi amaçlıyor. Türk, İslam ve cami düşmanlığı yapan bu partilerin seçime sokulmasını ayıplıyorum” ifadelerini kullandı.