Almanya’da ilk Türk bakan

Pazartesi, 16 Aralık 2013 10:00

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Merkez binasında dün basın toplantısı düzenleyen Genel Başkanı Sigmar Gabriel, yeni hükümette yer alacak isimleri açıkladı.

Almanya’daki koalisyona SPD’nin de katılımıyla birlikte yeni koalisyon hükümetinin bakanları belirlenirken Türk kökenli Aydan Özoğuz Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu bakanlığa getirildi. Gabriel, Almanya tarihinde ilk defa Türk kökenli bir kişinin bakan olarak atanmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Salı günü açıklanacak olan Merkel başbakanlığındaki yeni koalisyon hükümetinin önündeki engel, Hıristiyan Birlik Partileri CDU ve CSU’nun geçtiğimiz gün SPD ile anlaşmaya varmasıyla aşılmış oldu. SPD Genel Başkanı Gabriel, koalisyon hükümetine girip girmeme konusunda parti içinde yaptığı oylamayla karar aldı. Partisinden yüzde 77 oranla aldığı ‘Evet’ oylarının sonucunda Merkel başbakanlığındaki koalisyonla el sıkışan Gabriel ayrıca yeni hükümetin ekonomi ve enerji bakanı olacak.

AYDAN ÖZOĞUZ KİMDİR

Almanya’nın Hamburg kentinde 1967 yılında doğan Özoğuz, 1994 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Körber Vakfı’nda uzun yıllar çalışan Özoğuz, 2001-2008 yıllarında Hamburg Eyalet Meclisi üyeliği yaptı. 2009 yılında Federal Meclis Milletvekili olan Özoğuz, 2011 yılında beri de Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcılığını yapıyor. Hamburg eyaletinin İçişleri Bakanı Michael Neumann ile evli olan Özoğuz’un bir çocuğu bulunuyor.