Almanlar açık asansörlerden vazgeçmiyor

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 09:15

19′ncu yüzyıl icadı olan ve Almanya’da hâlâ kullanılmaya devam eden ‘kapısız’ asansörlerin güvenlik gerekçesiyle kaldırılması gündeme geldi. Lakin yan yana iki şaftın durmaksızın inip çıktığı, kapısı olmayan ‘paternoster’ adlı bu asansörlerin sevenleri, yasak kararını engellemeyi başardı. Bu asansörlerden şu anda Almanya’da 250 adet var ve büyük kısmı da işyerlerinde kullanılıyor.

1860’larda İngiltere’de icat edilen paternoster asansörler, 1870’lerde Almanya tarafından kullanılmaya başlandı. Özellikle kamu personelinin kullandığı asansörlerin kaldırılması kararı iş hayatını felce uğratmış ve protestolara neden olmuştu.

Stuttgart’taki memurlar, çalışma bakanı Andrea Nahles’in yeni iş güvenliği yönetmeliğine karşı en çok sesini yükseltenler arasındaydı. Yeni yönetmelik, paternoster asansörlerin kamu alanlarında kullanımını yasaklayarak sadece eğitimli kişilerin kullanması şartını koyuyordu.

Yasağa şiddetle karşı çıkanlar arasında olan Stuttgart belediye başkan yardımcısı Wolfgang Wölfle “Asansör durdurulduğu zaman bu yerin kalbi yavaşladı ve işimizi bir hayli yavaşlattı” dedi. Wölfle asansörün tekrar açılışının kutlandığı bir partide “Alman karakterine çok iyi uyuyorlar. Konvansiyonel asansörü beklemeye sabredemiyorum, paternoster asansörlerin en iyi yanı istediğiniz gibi binip inebiliyorsunuz. Katta beklerken asansörle geçen insanlarla sohbet edebiliyorsunuz. İş arkadaşlarımı hep içinde flörtleşirken görüyorum” dedi.

Kaynak: Radikal