Alman piyanist Davide Martello piyanosuna kavuştu

Salı, 18 Haziran 2013 16:46

alman_piyanist_davide_martello_piyanosuna_kavustuAlman piyanist Davide Martello’nun Kasımpaşa’daki Kahraman Yeddiemin otoparkında rehin tutulan aracına ve piyanosuna kavuştu.

Martello yaşadığı olayları şöyle anlattı:

“Geçen hafta Bulgaristan’da Sofya’daydım. Sonra Türkiye’de yaşananları duydum ve insanlara destek olup ilham verebilmek için buraya gelme kararı aldım. Cuma ve cumartesi akşamları çok güzel bir dayanışma vardı. Kalabalıktı. Ama pazar akşamı biraz geç kaldım. Piyanomu Cumhuriyet Caddesi’nden meydana taşıyorum ki bir anda gaz bombası atılmaya başladı. İnsanlar koşuşturuyordu. Ben de panikledim. Çok fazla gaz olunca etrafta ben de nefes alabilmek için piyanomu orada bırakıp, bir restoranta sığındım. Sonra ortalık durulunca dışarı çıktım. Kimseler yoktu. Piyanom açık kalmıştı. Yanına gittiğim sırada polis beni kolumdan tutup, piyanoyu kapatmamı söyledi. Kapattım. Ardından önce anahatım ve cep telefonumu sonra da araç da dahil her şeyimi aldılar. Çok korktum tabi ki. Alman ve İtalyan Konsolosluklarından yardım istedim. Pazar günü otoparka gittiğimde eşyaları veremeyceklerini söylediler. Pazartesi gününü avukat ve yardım arayarak geçirdim. Bugün gititiğimde ise alabileceğimi söylediler. Kim, ne yaptı da ben bu eşyalarıma kavuştum bilmiyorum. Ancak şu anki mutluluğumu anlatmama mümkün değil.”

Bundan sonra ne yapacağını ya da nereye gideceğini bilmediğini ifade eden piyanist, “Ancak Alman Konsolosluğunun beni koruması durumunda tekrar İstanbul sokaklarında çalmak istiyorum” dedi. 7 yaşından beri piyano çalan Martello, daha önce böyle bir eyleme katılmadığını ve bu amaçla piyano çalmadığını da sölerine ekledi.

D5 yıl önce kendi elleriyle yaptığını söylediği piyanosuna yapıştırdığı Türk Bayrağı ve Atatürk imzasının anlamını ise şu sözlerle anlattı: “Atatürk, simgesel olarak çok büyük ve güçlü bir lider.”