Alman liderler hoşgörü mitingine katıldı

Çarşamba, 14 Ocak 2015 09:56

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve bazı bakanlar Almanya’daki Müslüman toplumunun başkent Berlin’de düzenlediği ‘hoşgörü mitingi’ne katıldı.

Gösteriyi düzenleyenler etkinliğin Paris saldırılarını kınama ve mağdurlarla dayanışma amacıyla gerçekleştirildiğini belirtiyor. Ayrıca İslam karşıtı bir grup olan Pegida’nın (Batı’nın İslamileşmesine Karşı Yurtsever Avrupalılar) eylemlerine de karşı çıkmayı hedeflediklerini söylüyorlar.

Pegida’nın Dresden kentindeki son eylemine 25 binden fazla kişi katılmıştı. Pazartesi günü Almanya’nın çeşitli kentlerinde kitlesel Pegida karşıtı gösteriler düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Gauck kalabalığa hitap etti

Berlin’deki Branderburg Kapısı’nın önünde toplanan kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Gauck “Hepimiz Almanyayız” dedi.   Gauck, “Almanya, göç yoluyla dini, kültürel ve zihinsel olarak daha çeşitlilik içeren bir yer haline geldi. Çeşitlilik ülkemizi başarılı, ilgi çekici ve hoş yaptı” dedi.

Etkinlik Alman televizyonlarından ‘Almanya Charlie’dir’ başlıklı bir özel yayınla aktarıldı. Farklı politik partilerin üst düzey yöneticileri etkinlikte hazır bulundu.

Hıristiyan liderler ile Almanya’nın Merkezi Yahudi Konseyi temsilcileri de gösteriye katıldı. Almanya Müslümanlar Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, “Teröristler kazanmadı ve teröristler kazanmayacak” diye konuştu.