Alman kulüpten “Bira” özrü: Stada cami yapılacak

Cumartesi, 18 Mayıs 2013 13:15

ribery-ye-birali-hakaret_haber_4837079Alman kulübü geçtiğimiz günlerde başından aşağı bira dökülen Ribery’nin gönlünü alacak.

Alman futbolunun devi ekibi Allianz Arena içine bir cami yaptırmak için harekete geçti. Müslüman futbolcularının dini görevlerini daha rahat yerine getirebilmesi için böyle bir karar aldıklarını bildiren kulüp yöneticileri taraftarların da bu camiden istedikleri takdirde yararlanabileceklerini öne sürdü.

İMAM BİLE ATANACAK
Bu fikrin asıl sahibinin takımın yıldızlarından olan Ribery olduğu öğrenildi. Fransız oyuncunun stat içinde küçük bir oda yapılması talebini daha da genişleten yönetim yapacağı caminin içine sürekli çalışacak bir imam atayacak. Ayrıca burada bir islam kütüphanesinin bulunacağı belirlendi. Burada yapılacak islami konferenslara oyuncuların ve taraftarların katılabileceği gelen bilgiler arasında. Bayern Münih yönetiminin bu inşaatın yüzde 85′ini finanse edeceği ortaya çıktı. Diğer yüzde 15′lik kısım ise oyuncular ve taraftarların yardımlarıyla karşılanacak.

TÜRKLER KARARDAN ÇOK MEMNUN
Avrupa’da Müslümanlar için ilk ibadethaneyi Bayern Münih’ten önce İngiliz kulübü Newcastle açmıştı. Newcastle ayrıca müslüman oyuncuların ibadetlerini daha rahat yapabilmesi için stadın içinde bir mescit inşa etmişti. Bayern Münih’in cami fikrinin özellikle Almanya’da yaşayan Türkler tarafından memnuniyetle karşılandığı öğrenildi. Bu nedenle Müslüman futbolseverlerin Bayern’e teşekkür mailleri attığı ortaya çıktı.

RIBERY ÖNCÜLÜK ETTİ
Bayern’in Müslüman oyuncusu Ribery’nin ibadet için oda isteğiyle başlayan gelişme cami yapılmasına karar verilmesine kadar uzandı.