Alman kablo televizyon şirketi TRT’nin yayından kaldırılma sebebini Dipnot.tv’ye açıkladı

Çarşamba, 15 Ocak 2014 15:55

Almanya’nın en büyük kablo televizyon şirketlerinden olan Unitymedia’nın TRT’yi yayın listesinden çıkardığı haberleri üzerine Dipnot.tv, Unitymedia’ya ulaştı. Unitymedia’ya kanalın neden çıkartıldığını ve bu kararın TRT Türk’ün Hamburg protestolarını yayınlaması ile ilgili olup olmadığını sorduk.

Unitymedia’nın basın sözcüsü Helge Buchheister’in açıklaması şöyle:

“Sizi kesinlikle temin ederiz ki TRT Türk kanalının Unitymedia’dan çıkartılmasının sözkonusu yayın ile [Hamburg protestoları] ilgisi bulunmamaktadır.

TRT Türk’ün 14 Ocak 2014′de ücretsiz televizyon kanalı gösteriminden çıkartıldığı doğrudur. Bu durumun arka planı şöyledir: TRT Türk Unitymedia KabelBW ile olan dağıtım kontratını bir yıl önce sonlandırmıştır. Son bir kaç aydır TRT Türk temsilcileri ile kontratın devamı için yoğun pazarlıklar yaptık. Maalesef ki, yayıncı taraf bizim teklifimizi reddetti ve bir anlaşma sağlanamadı. Kontrat olmamasından dolayı biz de TRT Türk’ü yayınını listemizden çıkarttık. Yayıncı taraf (TRT)  isterse kontratı tamamlayarak dağıtım için önkoşullar belirleyebilir.

Anlayacağınız üzere kontrat ile ilgili konuda yorum yapamayız. Kablo şebekemizde 12 ülkeden 50′nin üzerinde yabancı dilde TV ve 8 radyo kanalı vardır. Bunlara “Digital-TV Türkei Basis” paketinde 11 adet Türk kanalı da dahildir.

Tekrar belirtmek isteriz ki kanalın kaldırımasının sözkonusu yayın ile kesinlikle hiç bir ilgisi yoktur.”