Alman basını: Erdoğan kendi seçim kampanyası için geldi. Hukuk devleti ve demokrasi ilkelerini ayaklar altına almaması anlatılmalı

Salı, 4 Şubat 2014 14:37

Sağ görüşlü popüler tabloid gazetesi Bild, ”Türkiye Avrupa’dan hiç bu kadar uzaklaşmamıştı. Bu bir trajedi!” yorumuna yer verdi ve Erdoğan’ın başkentte kendini rahat hissettiğini söyledi. Erdoğan’ın Alman-Türk ilişkilerini canladırmak değil, Berlin’de bu akşam Almanya’da yaşayan destekçilerine seçim kapmanyası yapma amacı taşıdığını söyleyen gazete ayrıca Alman politikacıların Erdoğan’a kızgın olduklarını dile getirdi.  Türkiye otoriyer bir devlet olma yolunda diyen Bild, Gezi olaylarını hatırlattı ve Erdoğan’ın acımasız bir imaj çizdiğini söyledi.

Märkische Oderzeitung gazetesi “Erdoğan bugün Berlin’e yıpranmış bir politikacı olarak geliyor.” dedi. Gazete Türkiye’nin önemini vurgularken Erdoğan’a AB üyeliğinin sadece “hukuk devleti ve demokrasi ilkelerini ayaklar altına almaması durumunda” söz konusu olabileceğinin açık bir şekilde anlatılması lazım dedi.

Konservatif görüşlü Westdeutsche Allgemeine Zeitung gazetesi Erdoğan’ın Mustafa Kemal’den beri Türkiye’nin en çok iz bırakan siyasetçisi olduğunu söyledi. Türkiye’de son yıllarda Ekonomik gelişmelerin altını çizen gazete “Erdoğan, hayatının siyasi eserini yok etmek üzere.” dedi. Gazete dünyada hapiste en çok gazeteci olan ülkenin Türkiye olduğunu ve Türkiye’nin 2013 yılında AİHM’de insan hakları ihlalleri nedeniyle 118 davada hüküm giyen bir ülke olduğunu hatırlattı. Erdoğan’ın Otoriter tutumu ve Alevileri dışlaması ve kendi dini değerlerini empoze etmeye çalışıyor diyen gazete Erdoğan’ın “eleştiriye de tahammülü yok” dedi. Gazete, yolsuzluk suçlamalarının Erdoğan’a ve ailesinde kadar uzandığını bunun yanında Türk Lirası’nın karşı karşıya kaldığı değer kaybının da ekonomik krize dönüşme tehlikesi ihtiva ettiğini söyledi ve Erdoğan’ın en zor döneminden geçtiğini vurguladı. Gazete yabancı yatırımcının güvenini Erdoğan kırıyor dedi.

Hannoversche Allgemeine Zeitung gazetesi ise Almanya’da çifte vatandaşlığın yasaklanması ve Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına oy kullanma hakkının verilmemesini eleştirdi.  Bu politika yüzünden Almanya’da yaşayan Türk’lerin kendilerini Almanya’ya bağlı hissetmediklerini ve bunun entegrasyonu zorlaştırdığını vurguladı. “Alman politikacılar bu akşam Erdoğan’ı izleyerek oy kullanabilme hakkının bir ülke ile kendini özdeşleştirmek için ne kadar önemli olduğunu görebilirler” dedi.