Twitter kullanıcısı “Allah(c.c)”nin aldığı 15 aylık hapis cezası yabancı basında da yer aldı

Cuma, 30 Mayıs 2014 15:10

Muş Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter’da “Allah CC” adını kullandığı ve yazdığı mesajlarla “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen öğretmen Ertan P’ye 15 ay hapis cezası verdi. Cezası ertelenmeyen öğretmen, Yargıtay’ın kararı onaması halinde cezaevine girecek.

Haber yabancı basında yer aldı:

Popüler Teknoloji haber sitesi Mashable haberi “Twitter’da Allah rumuzunu kullanan Türk kullanıcısı hapis cezası aldı” başlığı ile verdi. Mashable haberinde Allah (c.c) nin “dini değerleri aşağılayıcı ve hakaret vari sözler yazdığı” gerekçesi ile hapis cezası aldığı belirtildi. Mashable, Allah (c.c)’nin Twitter hesabından yazdığı “Cennet çok güvenli çünki hiç polis yok” gibi tweetlerini örnek gösteridi.

Mashable, Başbakan Erdoğan’ın Mart ayında Twitter ile ilgili olarak “kökünü kazıyacağız’ ifadelerini hatırlattı. İki haftalık Twitter’in yasağını da hatırlatan teknoloji haber sitesi, Twitter’in daha sonra mahkeme kararı ile açıldığını yazdı.

Diğer bir tekonoloji haber sitesi olan The Daily Dot haberi “Twitter’da Tanrı’yı oynayan adam Türk mahkemesi tarafından 15 ay hapse mahkum edildi” manşeti ile duyurdu. Kullanıcıya ulaşmak istediklerini ancak cevap alamadıklarını bildiren haber sitesi, “Twitter’da ateizm Türkiye’de zor iş” yorumunu yaptı ve Fazıl Say’ın 10 aylık hapis cezasını hatırlatıldı.

Daily Dot, İngilizce olarak yazan, 1.3 milyon takipçili @TheTweetofGod adlı hesabın Allah (c.c)’nin cezasına veriği tepkiyi de habere ekledi.

Allah (c.c)’ye benzer İngilizce tweetler atan @TheTweetofGod hapis cezası haberini paylaştı ve “Bilmiyorum neden ama tuhaf bir sebepten bu adam için üzüldüm hem de öfkelendim” dedi.

Screen Shot 2014-05-30 at 13.01.10