Ali Koç: Fenerbahçe’de başkanlığa aday değilim!

Cuma, 1 Kasım 2013 14:28

ho_AliKoc011907 Derneği’nin kurucusu Ali Koç Fenerbahçe’deki başkanlık yarışına girmeyeceğini söyledi. Şike süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Koç, Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki TFF yönetiminin ilk günden beri Fenerbahçe’yi suçlu gördüğünü belirtti.

Koç’un açıklamaları şöyle:

“YÖNETİMDE YER ALMAYACAĞIMI AÇIKLAMIŞTIM”

Kongremizin başarılı, camiamıza yakışan bir şekilde Fenerbahçe’ye hayırlı uğurlu olarak geçmesini temenni ediyorum. Ben şahsen Fenerbahçe Spor Kulubü’nde 2 dönem yöneticilik yaptım ve son yöneticilik seçiminde affımı diledim. 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe’nin büyüklüğünü bir kez daha yaşadım. Fenerbahçe yönetimlerinde yer almayacağımı kısa süre önce açıklamıştım. Yönetimden ayrıldığımdan beri çok fazla iddia, çok fazla dedikodu ve mesnetsiz haberler üretildi. Artık bazı bilgileri paylaşmanın vakti geldiğini düşünüyorum. Bugün burada bunun için basın toplantısı düzenliyorum.

“AYDINLAR İLE KİŞİSEL HUSUMETİM OLMADI”

Bugün burada ilk defa Mehmet Ali Aydınlar adını bu kadar yoğun kullanacağım. Benim Mehmet Ali Aydınlarla ile ilgili bir kişisel husumetim veya sıkıntım olmamıştır. Olsaydı 2012′de Bakü’de voleybolcularımızın şampiyonluğunda ona teşekkür etmezdim. Gerçekler er ya da geç her zaman ortaya çıkmaktadır.

“HUKUKUN TEMEL SÜREÇLERİN UYULSA BU NOKTAYA GELİNMEZDİ”

Spor hukukunun temel süreçhlerine uygun hareket edilseydi süreç bu noktaya gelmezdi. Geriye dönüp baktığımızda alınan kararları ve sergilenen yönetim anlayışını alt alta koyarsak neredeyse sürecin tariflenen vehametini aşacak derecede, büyük yanlışlık, başarısızlık ve hayal kırıklığı yaşandığını görüyoruz. 3 Temmuz’da spor hukukukun temel süreçlerine uygun hareket edilseydi süreç bu noktaya gelmezdi. Gizlilik olmasına rağmen, gizlilik ihlaline müsaade edildi, 3 Temmuz sürecine Basın Yasağı getirilmemiş olması benim bu sürece farklı gözle bakmama neden olmuştur.

“UEFA İLE YAZIŞMALAR F.BAHÇE’Yİ SUÇLU DURUMA DÜŞÜRDÜ”

Basın yasağı getirilen diğer davaları inceleyin, ne kadar hızlı yasak geldiğini göreceksiniz. Ben o gün başkan olsaydım savcılığa gider gizlilik ihlalinin önüne geçilmesi için çalışırdım. Yapılan çalışmalar sonunda hem TFF, hem de UEFA baskı altına alınmıştır. Hiçbir savunma hakkı kullanılamadan, basında çıkan haberlerle Fenerbahçe için kamuoyunda bir zan oluşturulmuştur. Yapılan medya kampanyaları, UEFA’ya yapılan yazışmalarla Fenerbahçe kamuoyu nezdinde suçlu duruma düşürülmüştür.

“KOZMİK ODA’DAN BELGELER SIZDIRILDI”

Mehmet Ali Aydınlar’a sorun, gizlilik ihlali ile ilgili bir çalışma yapmış mıdır? O kozmik odada bir basın mensubu vardı. O biliyor, o kişi çıkıp bu belgelerin nasıl sızdığını anlatır umarım bir gün. Daha 21 Temmuz’da ortada fol yok yumurta yok, çete suçlaması ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz o tarihte hiçbir şey bilmiyoruz. Ne şiş yansın ne kebap denilerek Etik Kurulu raporu ortaya atıldı ve oradan bugün buraya geldik. Fenerbahçe zararı gördü. TFF’de neden kozmik oda vardı? Gizli kalması için herşeyin. Peki bu odadan dışarı Etik kurulu raporu nasıl sızdı. Ek raporlara rağmen Fenerbahçe’nin kaderi etik kurulu raporuna bırakıldı. Nasıl oldu da gizli kalması gereken etik kurulu raporu medyaya sızdı?

“ŞİKEDEN DOLAYI ÜLKEYE CEZA VERİLDİĞİNİN ÖRNEĞİ YOK”

Mehmet Ali Aydınlar’a bu süreçte çok baskı kuruldu. Siz üzerinizden Fenerbahçe formasını çıkaramadığınız için alacağınız kararlarla ülkeyi riske sokuyorsunuz baskısı yapıldı Aydınlar’a. Sık sık ifadelerinde alacağım kararlarla bütün ülkeyi riske atamazdım dedi. Bir takımın şike fiilinden dolayı ülkeye ceza verilmesinin dünyada tek bir örneği yok.

“ÖNCE CORNU’YU AĞIRLADILAR, SONRA ‘YALANCI’ DEDİLER”

UEFA’nın olağanüstü davranmasında TFF yöneticilerinin de dahli olduğundan şüphemiz yok. Etik Kurulu raporu açıklandıktan sonra UEFA sürecine sokuldu. TFF, UEFA’ya sen ne yapıyorsun kardeşim diyeceği yerine Cornu’yu ağırladılar. Sonradan ise bu kişiyi yalancı konumuna koydular. UEFA görevlisi buraya nasıl neden geldi? TFF’den biri herhalde Whatsapp’dan Cornu’ya atla gel diye yazmadı.

“BUNUN CEZASINI BİRİLERİ ÇEKECEK”

Müfettiş Cornu’nun ziyaretinde bir yol haritası çizildi ve Infantino’nun mektubu geldi. Türk futbolunu temsil eden insanlar neden UEFA’ya karşı dik durmadı? Ben UEFA’ya kızmıyorum, UEFA ile muhatap olanlara kızıyorum. Önce Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nden men edildi. 45 dakika sonra da Trabzonspor davet edildi. Hiçbir savunma alınmadan, neyle suçlandığı beli olmadan Fenerbahçe cezalandırıldı. Bunun cezasını elbet birileri er ya da geç çekecek, bütün gerçekler ortaya çıkacaktır.

“AYDINLAR VE YÖNETİMİ, F.BAHÇE’NİN SUÇLULUĞUNA İNANDI”

Biz futbol hukuku içinde kalmanın doğru olduğunu düşünerek yerel mahkemelere gitmedik. Çok önemli oyuncularımızla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Fenerbahçe o sezon yarım puanla şampiyonluğu kaybetti. Bizim o sezon kolumuzu kanadımızı kırdılar. Şampiyonluk demek para demek. O dönemin TTF yönetimi sürece iyi niyetli yaklaşmış olabilir ama UEFA’ya karşı dik duramadı. Bunun nedeni sayın Aydınlar ve yönetimi Fenerbahçe’nin suçluluğuna inandı.

“AYDINLAR’IN TECRÜBESİZLİĞİ SÜRECİ ETKİLEDİ”

TFF ilk günden itibaren Fenerbahçe’yi suçlu ilan etmiştir. Haksız, hukuksuz olan budur. Aydınlar ile ters düştüğümüz yer burasıdır. Sayın Aydınlar, savcıyı ilk ziyaretinden sonra sürecin çok vahim olduğunu vurgulamıştı. 8 takımdan bahsediliyordu, ne oldu o takımlar? Neden fatura sadece Fenerbahçe ve Beşiktaş’a kesildi? Sayın Aydınlar’ın spor hukuku konusunda tecrübesiz olması 3 Temmuz sürecini etkiledi.

“AYDINLAR BİZE 3 FIRSAT SUNDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ”

Sayın Aydınlar medyayla çok içli dışlı oldu, paylaşma ve danışma kültüründen uzak bir yönetim sergiledi. Play-off oynanacağını bile TFF Yönetim Kurulu üyeleri basından öğrendi. Bu nasıl ekip ruhu? Sayın Aydınlar’ın tutumu yüzünden süreç maniplasyona açık hale geldi. Sayın Aydınlar bize 3 fırsat sunduğunu söylemişti. Ama bize göre bir fırsat bile yok.

“TRABZONSPOR ŞAMP. LİGİ’DE DAHİL EDİLİNCE DURUM DEĞİŞTİ”

Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi’ne dahil edilince durum değişti. ‘Bana sorsalardı Trabzonspor’un yerine Bursaspor’un alınmasını önerirdim’ dedi sayın Aydınlar. Bu bize göre sansasyonel bir örnektir. Trabzonspor’un bu durumda gideceği aşikar. 26 Temmuz’da yapılan kulüpler birliği toplantısında Avrupa’ya gidecek takımların belirlendiğini, aksi taktirde hiçbir takımın gitmeyeceğini söylemişti.

“İNSANLARIN YÜZÜNE NASIL BAKACAKSINIZ?”

Fenerbahçe Başkanı olmak için aday olan birinin ‘Şike yapmayacağız’ vaadinde bulunması çok büyük bir hayal kırıklığıdır. Bu yaklaşım, teknik ekibe, hocaya, camiaya büyük bir haksızlıktır. Sayın Mehmet Ali Aydınlar, saha içinde bir şey olmadığını siz söylemediniz mi? ‘Şike yapmayacağım’ ne demek? Seçilirseniz insanların yüzüne nasıl bakacaksınız? İnsanlar çoluğundan çocuğundan sağlığından oldu. Nasıl böyle birşey dersiniz?

“ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM”

Pazar günü yapılacak seçimlerde aday olmayı bu aşamada düşünmüyorum. Aday olmayı düşünmememin sebebi aile şirketimde aldığım sorumluluklardır. Şartlar uygunlaşınca yine görev almak isterim.