Ali İsmail Korkmaz davasında tansiyon yüksek

Pazartesi, 3 Şubat 2014 11:40

Eskişehir’de geçen yıl 2 Haziran’da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili açılan davanın görüldüğü Kayseri’de bugünkü ilk duruşma öncesi güvenlik önlemleri alındı. Kent dışından gelen otobüsler durduruldu, içindekiler tek tek arandı. Duruşmada Ali’nin acılı annesi oğlunun resmini sanıklara göstererek, ”Ben Ali’yi temiz ellerimle büyüttüm. O pis ellerinizde dokunmayın çocuğuma” diye feryat etti, avukatlar gözyaşlarına boğuldu. Duruşma salonunda sivil giyimli bir kişinin üzerinde silah olduğu iddia edildi. Sivil giyimli uzman çavuş olduğu belirtilen şahsın, tutuklu polisin yakını olduğu ortaya çıktı. 2 avukat ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu’nun şahitliğinde polisler tarafından yapılan aramada uzman çavuşun üzerinde silah çıkmadı.

DURUŞMADAN NOTLAR

Duruşmada sanık avukatlarıyla müdahil avukatları arasında tartışma yaşandı. Sanıkların önünde polisler, arkasında jandarmalar barikat oluşturdu. Müdahil avukatları usule dair sözler alıyor. Her avukat sözlerine “Gezi direnişi” diye başladı.

”POLİS GAZ SIKMASAYDI BUNLAR YAŞANMAZDI”

Eskişehir Baro Başkanı, “Polis gaz sıkmasaydı, Ali İsmail o sokağa kaçmaz, öldürülmezdi. Bu çok önemli, Vali bizi dinlemedi, sorumludur. Bütün halkın, herkesin Ali İsmail’e borcu var, adil bir yargılama istiyoruz” dedi.

ALİ’NİN ANNESİ FERYAT ETTİ, AVUKATLAR AĞLADI

Anne Emel Korkmaz, sanıklara dönerek “O pis ellerinizde dokunmayın çocuğuma, nasıl bakabiliyorsunuz çocuklarınızın yüzüne. Ben Ali’yi temiz ellerimle büyüttüm” diye feryat etti, salondaki avukatlar ağladı. Anne Korkmaz, elindeki oğlunun çerçeveli büyük fotoğrafını sanık polisin suratına tutup, “Oraya değil buraya bak, çocuğum var derken gözlerimin içine bak” dedi.

ali ismail

KIZ KARDEŞİ: KARDEŞİM ÇOCUĞUNU MU ÖLDÜRDÜ

Kız kardeşi de sanığa “Kardeşim çocuğunu mu öldürdü?” diye sordu.

SİLAHLI SİVİL YAKA PAÇA DIŞARI ÇIKARILDI

İzleyici bölümündeki sivil giyimli kişi, jandarma olduğunu söyledi. Kişilerin silahı olduğu anlaşılınca yaka paça dışarı çıkarıldı. Avukatlar kimlik tespiti istedi, arbede yaşandı.

SAĞIR-DİLSİZ NUMARASI YAPMIŞ

Kimliği Mahkeme Başkanı tarafından alınan siviller, arka kapıdan çıkarıldı. Silahlı sivillerin, kim oldukları sorulunca sağır-dilsiz numarası yaptığı öne sürüldü.

SİLAHLI SİVİL UZMAN ÇAVUŞ, TUTUKLU POLİSİN YAKINI

Silahlı sivil, mahkeme başkanının huzuruna alındı. İbrahim K. adlı bu kişi, “Kulaklarımda problem var. 58. Piyade Alayı’nda uzman çavuşum. Tutuklu polis Mevlüt Saldoğan’ın akrabasıyım. Onu görmeye geldim, silahım yok. Avukat hanım kimlik sordu, ısrar edince üzerinde silah var diyerek dışarı attılar” dedi.

TANIK AVUKATLARDAN SİLAHLI İKİNCİ KİŞİ İDDİASI

Tanık avukatlar “Bir kişi daha vardı, silaha dokunduk” diyerek itiraz ettiler. Mahkeme Başkanı, sivil uzman çavuşa müdahale eden avukatları dinledi.

Sanatçı Pınar Aydınlar da sivil uzman çavuşla arasında geçen diyalogu mahkeme başkanına anlattı.

KAYSERİ VALİSİ: CEP TELEFONU SİLAH SANILMIŞ

Bu arada Kayseri Valisi Orhan Düzgün ise twitter hesabından yaptığı açıklamada “Duruşmayı izlemeye gelen avukatlardan birisi salondaki izleyicilerden birinin cebindeki sert cismi (cep telefonu) silah sanmıştır. Duruşma salonunda bazı kişilerin üzerinde silah bulunduğuna ilişkin bilgiler doğru değildir” diye yazdı.

FEYZİOĞLU’NDAN ESKİŞEHİR VALİSİ’NE ELEŞTİRİ

Metin Feyizoğlu söz aldı ve davanın Eskişehir’den Kayseri’ye alınmasıyla birlikte delillerin kararabileceğini söyledi. Feyzioğlu, olay için “Arkadaşları öldürmüştür” diyen Eskişehir Valisi’ni eleştirdi, “Yargının kurucu unsuru olarak buradayız. Adil bir yargılama bekliyoruz” dedi.