Ali Arıkan yazdı:”2017’de sinemada ne izleyeceğiz?”

Cuma, 6 Ocak 2017 17:44

(Bölüm 1)
Yeni yılın ilk günlerinde gözümüz 2016 izleyeceğimiz filmlere gidiyor. Bakalım önümüzdeki aylarda bizi neler bekliyor?

American Honey

Yaşadığı fakir ve zavallı hayattan bıkmış olan Star, karşısına bir anda çıkan Jack’in cazibesine kapılır. Kapı kapı dolaşıp magazin üyeliği satan bir grup evsiz gençin başındaki isimlerden olan Jack, Star’ı da bu hayata çeker. İçinde yaşadığı koşullardan Jack’e ve bu minibüse koşan Star’ı neyle karşılaşacağını bilmediği yepyeni bir hayat beklemektedir. Yönetmen ve senarist koltuğunda Andrea Arnold yer aldığı American Honey’nin başrollerinde Sasha Lane ve Shia LaBeouf var. Yılın iyi filmlerinden.

Uzay Yolcuları

Gelecek hafta vizyona giriyor. Chris Pratt ve Jennifer Lawrence başrolde. Yıllar önce senaryosunu okuyup hoşuma gitmişti ama film vizyona girince ABD’de eleştirmenler arasında küçük çaplı bir krize neden oldu. Hikaye şu: Dünyadan binlerce ışık yılı uzaktaki yeni bir koloniye insan taşıyan uzay gemisinin yolcuları, seyahat çok uzun süreceği için dondurulmuş, uyandırılmayı bekliyorlar. Pratt’in karakteri yanlışlıkla, yeni gezegene varmaya 100 yıl kala uyanıyor. Bir daha da donması imkansız. Bunun üzerine kendisine eş olsun diye Jennifer Lawrence’ı uyandırıyor. Bu etik ikilem insanları çok böldü. Ben senaryoyu okurken o kadar sallamamıştım doğrusu. Bakalım, filmde göreceğiz.

Silence

Martin Scorsese’nin çocukluğunda Katolik papazı olmak istediği çok anlatılan bir detaydır; yönetmenin genel olarak din ve inanca olan ilgisi de zaten apaçık ortada. Bu sebepten dolayı yeni filmi Silence’ın Scorsese için çok kişisel bir yapım olduğu açık. Başrollerinde Liam Neeson, Adam Driver ve Andrew Garfield’ın oynadığı film, Shusaku Endo’nun 1980 yılında çıkan romanından uyarlanmış. 17. Yüzyıl’da geçen filmde Garfield, 10 yıl önce Hristiyanlığı yaymak için gittiği Japonya’da kaybolan eski üstadı Neeson’ı bulmakla görevlendirilen bir Cizvit papazı oynuyor. Seveni kadar nefret edeni de çok filmin. Bakalım biz ne düşüneceğiz hakkında?

Jackie

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy’nin 1963′te suikaste kurban gitmesinin ardından karısı Jackie Kennedy (Natalie Portman), tüm dünyanın gözü üzerindeyken bu büyük travmayı atlatmaya, kocasının tarihi mirasını yaşatmaya ve çocuklarının karşısında dik bir duruş sergilemeye çalışıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Pablo Larrain var. Natalie Portman’a Greta Gerwig, John Hurt ve Max Casella eşlik ediyor. Yapımcılığını Darren Aronofsky’nin üstlendiği filmin senaryosu ise Noah Oppenheim tarafından yazıldı.

John Wick 2

Emekliye ayrılmış über-suikastçi John Wick can yoldaşı köpeğiyle sakin bir hayat sürmektedir. Ancak başına gelen olaylar onu bir kez daha suç dünyasına iter. Bu kez bu uğurda Roma sokaklarını arşınlaması gerekecektir… Son yıllarıon en iyi aksiyon filmi John Wick’in devamında yönetmen koltuğunda Chad Stahelski oturuyor. Filmin başrolünde yine Keanu Reeves’i izleyeceğiz tabii.

Parçalanmış (Split)

Başrollerini X-Men serisinin genç Charles Xavier’ı James McAvoy, The Witch ile yıldızı parlayan Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley’nin üstlendiği gerilim filmi Parçalanmış’ın yönetmen, senarist ve yapımcılığını gerilim filmlerinin inişli çıkışlı üstadı M. Night Shyamalan üstleniyor. Çoklu Kişilik Bozukluğu’ndan müzdarip genç adamın hikayesinde çok acayip bir son bizi bekliyormuş. Kesin ne olduğunu tahmin ederim diye fragmanını bile izlemedim. Hakkında hiç bir şey okumuyorum.

Logan

Hugh Jackman’ı son kez Wolverine rolünde göreceğimiz filmde ona Patrick Stewart da bu sefer yaşlı Profesör X rolünde eşlik ediyor. Yıl 2024, mutantların “soyu” neredeyse tükenmiş. Logan eskisi gibi hemencecik iyileşmiyor, Profesör X de bunamış veya bunamasına ramak kalmış. Her şey kötü, ühü ühü, fırk fırk. İşte tam da böyle bir zamanda güçleri Logan’ınkine benzer bir kız ortaya çıkıyor. Logan da onu korumak zorunda hissediyor kendini.

Trainspotting 2

1996 yılında vizyona girdiğinde tam anlamıyla olay yaratan Trainspotting’in yirmi yıl sonra gelen devam filminde yönetmenliği yine Danny Boyle üstleniyor. Filmin başrollerinde ise tabii ki Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller, Ewen Bremner yer alıyor. Bu yıl en çok beklediğim beş filmden biri.

Kong: Kafatası Adası

King Kong efsanesinin köklerine inen Kong: Skull Island filmi, efsanevi gorilin tarihine bir bakış sağlıyor. King Kong efsanesini bir kez daha beyazperdeyle buluşturan Kong: Kafatası Adası’nın başrollerini Oscar ödüllü Brie Larson, Marvel evreninin Loki’si Tom Hiddleston ve Toby Kebbell üstleniyor. Filmin yönetmen koltuğunda Jordan Vogt-Roberts otururken, filmin senaryosunda ise Max Borenstein, Derek Connolly,Corey Hawkins ve John Gatins imzası var. Filmin kadrosunda Samuel L. Jackson, John Goodman, John C. Reilly ve Corey Hawkins gibi isimler yer alıyor. Yani bir ben yokum kastta.

Hızlı ve Öfkeli 8

Seyrici izlemeye, bu adamlar da yapmaya doyamadılar. Öyle ki başroldeki Paul Walker öldü ama seri devam ediyor. Bu sefer de araba, hız, atlama, zıplama, dünyanın altını üstüne getirme filan var herhalde. Böyle olduğunu tahmin etmek için Nostradamuz olmaya gerek yok zahir.