Ali Arıkan yazdı:2017’de sinemada ne izleyeceğiz? (Bölüm 2)

Cuma, 20 Ocak 2017 16:30

Bu yıl beyazperdede bizi bekleyen filmlere bakmaya devam ediyoruz. İşte bu yaz vizyona gireceklerden derlediklerimiz.

Yaratık: Covenant
Vizyon Tarihi: 19.05.2017

Yıllar boyunca onu ünlü yapan Yaratık serisine burun kıvırıp, yaş kemale erince bu evrene geri dönen Ridley Scott’un yeni filminde Prometheus’tan sonra, ilk Alien’den önce bir zamandayız. Yine olmadık gezegenlere gidip burunlarını sokmamaları gereken deliklere sokan insanların başlarına gelenleri izleyeceğiz. Prometheus’ta dingil android David’i oynayan Michael Fassbender yine aynı rolde (hatta çifte vardşya çalışıyor zira David’den iki tane var). Katherine Waterston, Demian Bichir ve Billy Crudup gibi isimlerse seriye yeni katılıyor. Prometheus, klasik “yaratığı” vadedip, yandan yemişini sunmuştu. Bu sefer Scott’un aynı hataya düşmediğini fragmanlardan da gördük.

Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı
Vizyon Tarihi: 26.05.2017

İlk Karayip Korsanları filmi ne kadar eğlenceli ve basitse, seri ilerledikçe filmler iyice ağırlaştı. Rezil bir hal almaya başladı. En son 2011 yılında vizyona giren Karayip Korsanları Bilmemne serinin en kötüsüydü, ruh telimatı için birebirdi. Bu yeni filmde Kon Tiki’nin Norveçli yönetmenleri Joachim Rønning ve Espen Sandberg, Johnny Depp’le Javier Bardem’i buluşturuyor. Acaba ne kadar kötü diye izleyeceğim. Yoksa bir beklentim yok. Bu arada Javier Bardem’in ismini Haberin Var Mı? şarkısının nakaratı gibi söyleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Javier Bardeeeem, seni çok sevdiğimden, Javier Bardeeeem, vs.

Sahil Güvenlik
Vizyon Tarihi: 02.06.2017

1990’ların başında bizim televizyonlarda da gösterilen David Hasselhoff, Pamela Anderson, Erika Eleniak gibi Shakespeare-yen oyuncuları buluşturan dizinin filmi. Jump Street filmleri gibi bu da kendini tiye alan, yetişkinlere göre bir komedi olacak. Başrollerini Dwayne Johnson ve Zac Efron üstlenirken, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Jon Bass, Kelly Rohrbach ve Ilfenesh Hadera da kadroda yer alıyor.

Wonder Woman
Vizyon tarihi: 2 Haziran 2017

Marvel ve DC’nin bitmeyen savaşı beyazperdeye taşındığından beri Marvel, rakibine hem gişede hem de kalite açısından fark atıyor. Ancak Wonder Woman’la DC Marvel’ı geride bırakacak çünkü çizgiroman dünyasının belki de en önemli kadın kahramanını beyaz perdeye kendi filminde taşıyarak rakibinin şimdiye kadar yapamadığını gerçekleştirecek. Gal Gadot’u bu rolde geçen yıl Batman v Superman’de görmüş ve çok beğenmiştik. Film, Birinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Amazon prenses Diana insanoğluyla ilk defa tanışıyor. İşte bildiğiniz çizgiroman vurdu-kırdısı. Ama başrolde kadın var. Fark orada.

Transformers 5: Son Şövalye
Vizyon Tarihi: 23.06.2017

Ben almayayım.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş
Vizyon Tarihi: 07.07.2017

“Iron Man’le yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşar. Ancak yaşı gereği birçok farklı sorumluluğu vardır. May halası ile yaşayan genç Peter bir yandan da ona göz kulak olan Tony Stark’la arkadaşlığını ilerletmiştir. Okul hayatına alışmaya ve sıradan bir genç gibi yaşamaya çalışan Peter’ın aklında ise suçla savaşmak ve dünyayı daha güvenli bir hale getirmek vardır. Vulture yepyeni bir düşmanı yaşadığı şehre gönderdiğinde ise Peter’ın kendini gösterme fırsatı çıkacak, ancak en değerli gördüğü herkes tehdit altında olacaktır…” Vulture dedikleri Akbaba. 1980’lerde küçücük çocukken en sevdiğim “kötü”lerdendi. Son iki filmden iyi olsun da ben başka bir şey pek istemiyorum.

Maymunlar Cehennemi: Savaş
Vizyon Tarihi: 14.07.2017

Bu filmlerin bu kadar iyi olacağını bundan altı yıl önce ilki vizyona girdiğinde söyleseler kesin inanmazdım. Bu son bölümü iple çekiyorum. Şebeklerle insanlar bildiğin savaş edecek. Yaşasın.

Dunkirk
Vizyon Tarihi: 21.07.2017

Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi ile ilgili olacak olan filminin başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy yer alırken, filmin kadrosunda Jack Lowden, Aneurin Barnard ve ilk kez film deneyimini yaşacak olan Fionn Whitehead ile Harry Styles da yer alacak. Filmi kendi senaryosundan uyarlayacak olan yönetmene yapımcılık koltuğunda da Emma Thomas eşlik edecek.

Kara Kule
Vizyon Tarihi: 11.08.2017

Stephen King’in en ünlü serisi, Roland Deschain’ın gizemli Kara Kule’yi arayışını işliyor. Western türü bir dünyada, kendi ölmekte olan evrenini kurtarmak için bu mitik kuleden medet uman silahşörün karşısında onu durdurmaya çalışan düşmanlar da olacak. Bunların başında da Siyahlı Adam var. Düşündükçe kalbim pıt pıt ediyor. Çok severim ben bu kitapları. Bazı yerleri kötü ötesidir ama genel olarak baktığınızda tam benim içimdeki ergene hitap eden bir hikaye.