Ali Arıkan yazdı: “Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması”

Cumartesi, 25 Haziran 2016 13:14

ALİ ARIKAN

“Sıkıntıdan bayılacağım” diye gittim Warcraft’a. Film başlamadan düşünüyordum: kendini bilim-kurgu ve fanteziye adamış bir ergenken keşke böyle filmler olsa diye hayal kurardım. Zaman değişti. Bir taraftan Hollywood özel efektleri bu gibi yoğun fantezi dünyalarını beyaz perdede hakkını verecek kaliteye ulaştı. Diğer taraftan, ki bu belki de daha önemli, bilim-kurgu ve fantezi popüler kültürün ruhunun tam ortasına oturdu. Eskiden üvey evlat gibi görülen ve nispeten küçük bir güruhun ilgisini çeken, alaylara maruz kalan bu iki türü artık herkes, her mecrada izliyor. Game of Thrones’un muazzam popülaritesi bu olgunun kanıtlarından sadece biri. Neyse, bu kadar popüler olmalarına rağmen, küçükken fantezi kazanına düştüğümden bu gibi filmler artık beni pek sarmıyor. Genelde tek düze, baştan sona nasıl devam edeceği ve hatta biteceği ilk dakikalarından tahmin edilebiliyor. Warcraft zaten dandik bir oyun uyarlaması, üstüne fragmanları da kötü ötesiydi, ben de bu yüzden izlerken ruhumu teslim edeceğim diye gittim. Sürpriz oldu çünkü film gayet iyi. Beni şaşırtacak, hatta mutlu edecek kadar iyi.

Screen Shot 2016-06-23 at 18.00.27

-

Tabii burada yönetmen kabiliyetini konuşturuyor. Filmin yapım stüdyosu Universal ve oyunun sahibi Blizzard, herhangi uyduruk bir sinemacıyı tutup “al, bir Yüzüklerin Efendisi/Game of Thrones klonu çek, ucuz tarafından olsun” deseydi, aynen öyle suya sabuna dokunmayan bir film çıkardı ortaya. Ama Duncan Jones öyle bir yönetmen değil. Ben çok beğenmesem de 2009’daki bilim kurgu çalışması Moon, ilginç fikirler barındıran, cesur bir yapımdı. 2011’de Jake Gyllenhaal’un başrolde olduğu Source Code ise harikuladeydi. Charles Leavitt’le birlikte filmin senaryosuna da imza atan Jones, Warcraft’ı herhangi bir uyarlama değil, çok enteresan bir teze dönüştürüyor.

Film, farklı ırkların karşı karşıya geldiği fantastik bir dünyayı beyazperdeye taşıyor. Ork savaşçılarının gezegenleri yok olmaya yüz tutmuştur. Hayatta kalanlar yeni bir koloni oluşturmak amacıyla, başka bir gezegendeki Azeroth krallığının eteklerine gelirler. Azeroth krallığı barıştan yana olsa da eşikteki bu savaş kaçınılmazdır. İki dünyayı birleştiren bir kapı açıldığında, yok olma ihtimaliyle karşı karşıya bir ork ordusu insanlarla savaşmaya başlar. Bu karşıt gruplardan iki kahraman, ailelerinin, halklarının ve ülkelerinin kaderini belirlemek için farklı yollar izlerler.

-

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 275. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play