Ali Arıkan yazdı: Sevgililer Günü filmleri

Cuma, 10 Şubat 2017 15:22

Sevgililer Günü Filmleri

Günlük yaşamımıza 1980’li yılların sonlarında giren Sevgililer Günü yine kapımızda. Bilmez idik evvel bu dirâyet yeni çıktı filan diyerek Ziya Paşa’lık yapmayacağım. Sınırlar flulaştıkça bu absürtlüklerin bilincimizi işgal etmesi doğal. Ki tam tersi de geçerli. Dini bayramlar, hatta onları bıraktım kandiller biz çocukken şimdi olduğundan çok daha az önemsenirlerdi. Yani bunun aslında batı kültürünün boğuk bir sis gibi ülkemize yayılmasıyla ilgisi yok.
Buna rağmen bana çok çakma gelen bir gün. Zaten genelde de insanların biraz dalga geçtiği, zorunluluktan ritüellerini yapmak zorunda hissettiği, gereksiz bir sıkıntı. Örneğin yılbaşı kutlamalarında da bu gibi şikayetler olur ama günün kendi anlam ve önemi insanlarda bir heyecan yaratır: yeni bir başlangıç, yeni umutlar, saat on ikide televizyonda dansöz, vs. Sevgililer Günündeyse buna benzer bir beklenti yok. Yılın en gıcık aylarından Şubat’ın tam ortasındaki buz gibi bir günde aşkı ve aşkın anlamını aramak, McDonalds’da yerli malı haftası kutlamak gibi bir şey.
Tabii bu kişisel görüşüm. Siz Sevgililer Gününün doğum gününüzden sonra yılın en önemlilerinin başında geldiğini düşünebilirsiniz. Benim de böyle arkadaşlarım var. Onlarla bugünlerde pek görüşmemeye çalışıyorum. Eğer ki siz sevgilinizle bu yıl Salı gününe denk gelen bu anlamlı günde sokak sokak gezip, avuçlarla para saçmak yerine evde oturup romantik filmler izlemek istiyorsanız yaşadınız. Size ilişki seviyenize göre süper önerilerim var.

Yeni İlişki:

Bir kere ilişkiniz daha yeniyse, ilk Sevgililer Gününü evde kutlamanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bilmiyorum. Ama sevgiliniz sizi “gel pizza yiyelim, sonra da sosis saklama oynarız” filan gibi bariz davetlerle çağırmadıysa, bir bildiğiniz vardır herhalde. Böyle bir durumda izlenecek en romantik film “Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi.” Başrollerinde Heath Ledger, Julia Stiles ve Joseph Gordon-Levitt’in toplam yaşları otuzken filan oynadıkları film, ilk iki oyuncuyu bir gecede Hollywood’un en çok aranan aktörleri listesine sokmuştu. Shakespeare’in Hırçın Kız oyununun “modern” bir uyarlaması olan film çok eğlencelidir. Yeni yavuklunuzca bolca gülersiniz, romantik yerlerinde birbirinize sokulursunuz vs. Sonrası sizin kabiliyetinize kalmış.

Bir Ayı Geçmiş İlişki:

Spike Jonze’un filmi Aşk (Her) tam size göre. Yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanan kahramanımız (Joaquin Phoenix), kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemine aşık olur. İşletim sistemini Scarlett Johansson seslendiriyor. Film güzel, konusu ilginç. Tam Sevgililer Günü için.

Eğlenceli İlişki:

Çok mu gülüyorsunuz birlikteyken? Birbirinizi çok mu eğlendiriyorsunuz (o anlamda değil, sapıklar)? Tercih ettiğiniz filmler de birbirine benziyor, öyle eğlenceli ve zevkli mi? O zaman Groundhog Day’i izleyin. Hem Şubat ayında geçiyor, hem romantik hem de komik. Oh, mis gibi. Gül gül ölürsünüz.

Bitirmeye Çalıştığınız İlişki:

Sevgilinizden ayrılmak istiyor ama bir türlü ayrılamıyor musunuz? O zaman herhangi bir Türk romantik komedisini alıp izleyebilirsiniz (mesela ismi de Romantik Komedi olan o filmler gibi). “Ay bula bula bana bu iğrenç şeyi mi izletiyor” diye düşünüp sevgiliniz hemen bırakır sizi. Veya işte yeni vizyona girdi şu Grinin Elli Tonu’nun yeni bölümü. Ona gidin. Birbirinizi kesersiniz sonunda. (Ben iki sene önce ilk filme gittim, on beş dakika geçmedi, uyuyakaldım)

Yıllanmış İlişki:

Geriye baktığınızda ilişkinizin yaşının iki elin parmaklarını geçtiğini görürseniz istediğiniz neyi izlerseniz onu izleyin. Biliyorsunuzdur neyin hoşunuza gideceğini. Bana sormanıza gerek yok zahir.