Ali Arıkan yazdı: “Oscar: Kimler Önde, Kimler Geri Kalıyor?”

Cumartesi, 13 Şubat 2016 12:02

ALİ ARIKAN

 

Tam da ne kadar sıkıcı bir Oscar sezonu oluyor diyorduk ki bize eğlence çıktı. Filmler genel olarak öyle çok heyecanlandırmıyor kimseyi, orası doğru. Fakat en azından yarış biraz eğlenceli geçiyor. Altın Küre’yi, Türkiye’de pek bir tutulan “Diriliş” aldı. Filmi düşündükçe sıkılıyorum ama bu kimseyi durdurmadı. Herkes pek bir hayran. Ben her haftasonu çiğ sucuk yiyorum ama kimse bana Oscar filan vermiyor. Nerede bu devlet?

Neyse, Altın Küre “Diriliş”e gitti. Tam o yarışta öne çıktı deniyordu ki, bu sefer de Yapımcılar Birliği (PGA) en iyi film ödülünü “The Big Short” kaptı. Bu gibi durumlarda istatistiklere bakarsak PGA ödülü, en sonunda Oscar’ı kapacak film için çok daha iyi bir göstergedir. Ve zaten ödül verilince de bu sefer tahminlerde “The Big Short” öne geçti.

Ta ki Oyuncular Birliği’nin ödülü verilene kadar. Akademi üyelerinin büyük bölümünü oyuncular oluşturuyor. Yani onların oy verirken gücü blok olarak herkesten daha büyük. Peki, onlar kime oy verdi? Tabii ki aktörlerin öne çıktığı “Spotlight”a.

E, ne olacak şimdi. Üç başlı bir yarış. Son tahminleri vermek için halen erken ama en azından şimdilik şunu söyleyebiliriz: Üçü de alabilir. Ama bence Diriliş diğerlerine göre o kadar şanslı değil. Yani tam olarak üçte bir şans dağılımı yok. Fakat zamanın ruhu diye de bir şey var. Ve zamanın ruhu tacizci papazlara doğru değil, taciz edilmiş ekonomiye doğru süzülüyor şu anda. Bu gidişle en iyi film Oscar’ını “The Big Short” alacak.

1401x788-BGS-02959R__

-

En iyi yönetmene gelirsek, bu ödül de epey ilginç. Alejandro Inarritu, en iyi filmi alamazsa en azından en iyi yönetmeni alır diye konuşuluyordu ama bu da o kadar kesin değil artık. “Mad Max: Fury Road”un yönetmeni yetmişlik George Miller’ın ödülü götüreceğine inanıyorum ben. Hem film yönetmenler tarafından çok tutuldu, hem de George Miller, Hollywood’un en sevilen şahsiyetlerindendir. William Goldman kitaplarında epey bahseder.  Yani en iyi yönetmen, Avustralya’ya gidiyor bence, Meksika’ya değil.

Premiere of 'Mad Max: Fury Road'

-

En iyi erkek oyuncu kesin Leonardo DiCaprio’nun bu sene. Oyunculuğuna değil, güya çekim sırasında yediği nanelere filan. Bu gibi şeylere bizimkiler ne çok kanıyor yalnız. Gazeteler, adamın çektiği çileden geçilmiyor. Garip.

the-revenant-image-leonardo-dicaprio

-

En iyi kadın oyuncu Brie Larson’a gidecek gibi. Ama o olmazsa Brooklyn’de harika bir oyunculuk sergileyen Saoirse (Şorşa diye okunuyor) Ronan alır. Charlotte Rampling, yaşlı olma kategorisinden alabilirdi ama üç hafta önce “Hollywood’un ırk problemi yok, ne diyorsunuz ya” deyince biraz önce bahsettiğim zamanın ruhunu da karşısına alıverdi tabii.5081304r-e1444368171419

-

En iyi yardımcı erkek oyuncu Sylvester Stallone’un olacak. Bu da hem acayip komik hem de bir o kadar inanılmaz. Rocky, Rambo, Cobra… Gelecek sene de Chuck Norris’e en iyi yönetmeni mi verecekler? Neyse, en azından film gerçekten iyi ve adam da hakkını veriyor rolün (ben de elli yıldır aynı karakteri oynasam ben de hakkını verirdim).

En iyi yardımcı erkek_sylvester

-

En iyi yardımcı kadın oyuncu, bu hafta Türkiye’de vizyona girecek “Danimarkalı Kız”daki rolüyle Alicia Vikander’in olacak gibi. Ama kadının bu sene bir Poyraz Karayel’de oylanamadığı kaldı. Onun için yalnızca çalışkanlığıyla bile herkesin aklında. O olmazsa Jennifer Jason Leigh alır.

the-danish-girl

-

En iyi senaryo “Spotlight”ın olur, en iyi uyarlama senaryoysa “The Big Short”un. En iyi uzun metraj animasyon tabii ki “Inside Out”a gider (bu filmde ne görüyorsunuz anlamıyorum), en iyi yabancı film de “Son of Saul”a. Ama o almazsa Mustang alır ki konu ve film hakkındaki görüşlerimi Oscar sonrasına saklıyorum. Gülesim geldi şimdi, “anlayan anladı” diye bitirirsem bu yazıyı tam olur.

 

S_07041.CR2

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 256. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play