Ali Arıkan yazdı: Oscar kime gidecek?

Cuma, 24 Şubat 2017 15:21

Buraya tahminler için geldiniz ama tahminlere geçmeden önce her yıl söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum. Oscar’ın verildiği filmle o filmin kalitesinin uzaktan yakından bir ilgisi yok. Ayrıca Oscar tahminini Los Angeles’ta yaşamadan, o havayı solumadan, Akademi üyeleriyle konuşmadan yapmak da biraz saçma. O şehirde olmanız lazım; yoksa yapacağınız tahminler afaki olur. Ben bu dönem boyunca Akademi’den arkadaşlarımla, endüstrideki tanıdıklarımla ve uluslararası sinema yazarlarıyla konuşup tahminlerimi yapıyorum. Ama bu bile eninde sonunda, Hollywood’da olup tüm bunları yaparak tahmin yürütmenin gerisinde kalıyor. Neyse, tahminlere geçelim (eğer bu gibi şeylere kafayı takanlardansanız, adaylar açıklandığında ve sezonun ortasında yaptığım tahminlerle bunları karşılaştırabilirsiniz ama böyle bir şeyi yapacak zamanınız varsa sizi kutlarım).

En İyi Film:

La La Land

la la land

“Hollywood’la ilgili müzikal” diye Google’da resim aratsanız herhalde ilk sonuç bir Oscar heykelciği olur. Amerikan film endüstrisi kendisiyle ilgili hikayeleri pek bir seviyor. Hoş her ülkenin film endüstrisi böyle öykülere bayılıyor. Bizde de eski Yeşilçam’la ilgili film yapsalar herkes sulu gözlerle izlemek için birbirini yer. 14 dalda aday olmuş, neredeyse tüm Hollywood birliklerinden en iyi film ödülünü kapmış, gişede 100 milyon dolar’ın üstünde para yapmış ve gerçekten de kültürel diyaloğu aylardır domine etmiş bu filmin Oscar’ı almaması büyük bir sürpriz olur. Hatta daha da ileri gideyim, almaması imkansız.

En İyi Yönetmen:

Damien Chazelle (La La Land)

32 yaşında ödülü kaparak en iyi yönetmen Oscar’ını alan en genç kişi olacak. Filmin açılış sahnesi etkileyici. Son yedi dakika harikulade ama o da zaten Spike Lee’nin 25th Hour’undan afırma. Bunun dışında yönetmenliğin öne çıktığı bir film değil; hatta bazı yerlerde gençliğin verdiği heyecanla çok dikkat bile çekiyor Chazelle. Ama Oscar ona gidecek.

En İyi Aktör:

Denzel Washington (Fences)

denzel washington

Çok ama çok uzun bir süre Casey Affleck, Manchester By The Sea’deki performansıyla ödülü kapacak gibiydi. Ama Manisa Tarzanı gibi etrafta dolaşıp, orada burada ebleh ebleh konuşunca insanlar zaten soğuk bir adam olan Küçük Affleck’ten iyice soğudular. Hayır bir de adamın film setlerindeki dingillikleri filan da yeniden konuşulmaya başlandı, cinsel taciz filan gibi Hollywood’un hoş karşılamadığı fısıltılar etrafta dolaştı. Onun yanında profesyonellerin profesyoneli Denzel Washington (ki o da sütten çıkmış ak kaşık değil ama neyse) yapılması gereken her şeyi çok doğru yaptı. Ödül halen Affleck’e gidebilir ama bence Washington kazanır. Bana öyle geliyor.Rüzgar onun tarafından esiyor.

En İyi Kadın Oyuncu:

Emma Stone (La La Land)

emma stone

Başta da dediğim gibi bazı şeyleri sadece Hollywood’da yaşarsanız bilirsiniz. Mesela şöyle bir detay var: bu Emma Stone’u Los Angeles’taki showbiz tayfası çok ama çok seviyor. Bu işlerle uğraşan arkadaşlarım Stone’un sempatikliğinden profesyonelliğine, yeteneğinden dakikliğine her şeyini övüyorlar. Filmi izlediniz; kadında ses hak getire. Mıymıymıy şarkı söylüyor. Ama işte hem en sonunda başarılı olan bir yıldız rolünde, hem de kendisi öyle. Bir de genel anlamda fena oynamıyor tabii. Ona gider. (Ama büyük bir sürpriz olup ödülünü Isabelle Hyppert de kapabilir)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Viola Davis (Fences)

viola davis

Bu kadın da tabii pek bir seviliyor ve gerçekten de harika bir oyuncu. Bir de sümüklü sümüklü ağladı filmde, fırk fırk, ühü ühü. Kaptı ödülü, çakal.

En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Mahershala Ali (Moonlight)

Mahershala Ali2

Tüm işaretler onu gösteriyor ama biraz önce belirttiğim gibi Dev Patel, Lion’daki oyunuyla ödülü kazanabilir. Ne olursa olsun bu ödül beyaz olmayan birine gidiyor. Hollywood Oscar sonrası kendisiyle pek bir mutlu olacak, bakın söyeyeyim. “Oyunculuk ödüllerinin üçünü de beyaz olmayanlara verdik” diye reklamlarını yapacak. Evet, bravo. ABD’de ırkçılık sona erdi. Ayova, iyavo, Brezilya’da kölelik kaldırıldı.

En İyi Senaryo:

Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)

manchester-by-the-sea

Ben zaten bu adamın etrafında yaratılan küçük çaplı tarikata fitil oluyorum ama bu filmin düşündükçe her şeyi gıcık. Özellikle de senaryosu. Heyhat, Malcolm in the Middle dizisinin jeneriğindeki şarkının da dediği gibi, hayat adil değil. Oscar’ı kapacak.

En İyi Uyarlama Senaryo:

Barry Jenkins ve Tarell Alvin McCraney (Moonlight)

moonlight

Elleri mahkum. Bu yıl olay “biz ırkçı değiliz, inanın bize” teması üstüne inşa edilecek. Baktınız bir sürpriz oldu, bu dalda ödül de Hidden Figures’a gider.

En İyi Belgesel:

O.J.: Made in America

o.j made in america

Los Angeles’taki ırk problemleri ve şov dünyasıyla ilgili 8 saatlik belgesel. Hem de OJ Simpson’a ilginin pek bir tavan yaptığı bir yıl. Tabii ki kazanacak.

En İyi Yabancı Film:

The Salesman

the salesmen

Burada da filmlerin kalitesinden çok manşetlere daha yakın olana bakmak lazım. Film İran yapımı, yönetmen Donald Trump’ın uçuş yasağı politikasını protesto eden Ashgar Farhadi. Bir de zaten genel hava anti-Trump olacak. En şanslı aday bu. Küçük bir ihtimal olmazsa Toni Erdmann alır.