Ali Arıkan yazdı: Hayalet Avcıları – Versiyon 2

Pazar, 19 Haziran 2016 13:12

ALİ ARIKAN

Kardeşim ne avcılarmış ya! Bütün film interneti aylardır bunları konuşuyor. Neden diye sorarsanız, şoven ve ataerkil kültüre göbekten bağlı film “nerd”leri, yeni Hayalet Avcıları kadınlardan oluşacak diye pek bir gıcık oldular. Onlara karşı da liberalden çok liberal olmaya çalışanlar gereksiz bir karşı saldırı gerçekleştirdiler. Aylardır bu iki sevimsiz grubun çatışmasını izliyoruz Twitter’da.

Filme gelince, tabii ki dört gözle bekliyorum. Otuz yıl önce, serinin tüm dünyada fırtınalar estiren ilk bölümlerinden sonra, yönetmen Paul Feig, bu gerçeküstü komediye taze, kadınsı bir tarz getiriyor. Yönetmenle birlikte başrolde günümüzün en komik oyuncuları; Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones ve Chris Hemsworth çok iyi iş çıkartacağa benziyor.

Unutmamamız gereken bir şey var: ilk filmi çok sevsek de öyle harikulade bir yapım değildi. Nostalji kötü bir şey. Geriye baktığımızda her film çok iyiymiş gibi geliyor ama mesela Hayalet Avcıları’nda bir bütünlük yoktur, espriler de öyle çok iyi değildir. Ama aktörlerin muazzam kaynaşması ayrı bir hava verir. Bu sefer de Amerika komedisinin en önemli (ama bu sefer kadın) yıldızları bir arada. Merakla bekliyorum doğrusu.

ghostbusters_logo_4

Peki insanlar neden bu sefer Hayalet Avcıları’nın kadın olmasına o kadar taktı? Çünkü (bunu Türkiye’de pek duymamış olsak da) ABD ve İngiltere bu tartışmayla aylardır çalkalanıyor. Birincisi tabii ki cinsiyetçilik. Özellikle tür filmi hayranları arasında, yani korku, bilim kurgu ve fantezi fanatiklerinde bu çok bariz görülür. Kadınlardan nefret ederler ve zaten bu yüzden de kadınlara öcü gibi davranırlar. Hayali öcüleri kovalayacak avcıların bu çocuk-adamların gerçek hayatta öcü olduğunu düşündükleri kişilerden oluşması onları tabii ki afallattı.

Bunun dışında da bu fanatiklerin filmlerden belli beklentileri var. Sadece onların değil, modern sinema anlayışında pek çok seyirci Hayalet Avcıları gibi filmlerden kendi çocuklarını onlara yeniden yaşatmasını bekliyorlar. Bu da saçmalığın daniskası tabii.

Fakat işin şöyle de bir yönü var. Yeni Hayalet Avcıları’nın şimdiye kadar üç tane fragmanı yayınlandı. Üçü de birbirinden kötü. Filme baştan karşı olanların bu gibi detaylara takılmayacaklarını teslim ediyorum. Fragmanlar harikulade olsalardı da onlardan yine de nefret edeceklerdi. Ama bizim gibi bu işi cinsiyetçi gözlüklerle bakmayanlar için filmi savunmak bu sebepten dolayı biraz daha zorlaştı. Zaten görmeden bir şey dememiz yanlış olur ve sadece filmin yaratıcılarının eski işlerine bakıp spekülasyon yapabiliriz ama fragmanın işi, filmi satmak. Bunu da iyi yapamıyor. Üç hafta sonra film vizyona girdiğinde hep birlikte göreceğiz.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 274. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play