Ali Arıkan yazdı: Altın Küre Adayları

Cumartesi, 12 Aralık 2015 14:01

ALİ ARIKAN

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) üyesi 90 kadar yabancı (daha doğrusu Amerikalı olmayan) gazeteci ve eleştirmenin belirlediği Altın Küre Ödülleri adayları açıklandı. Bu yıl 73. kez sahiplerini bulacak ödüller, 10 Ocak’ta Ricky Gervais’in sunduğu törende dağıtılacak. Gervais daha önce üç kere ödülleri sunmuş ve özellikle ikinci sunumunda herkese dokunduran, alaycı ve eğlenceli esprilerle geceye renk katmıştı. Bazı tavırları gıcık olsa da genel olarak sevdiğimiz bir eleman, onun için bu yıl da en azından törenin kendisi eğlenceli olacaktır.

Açıklanan adaylara gelince, Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin her sene yaptığı gibi garip seçimleri olduğunu görüyoruz. Hem sürprizler, hem de beklenen adaylıklar var. Tabii adaylar arasında bizim için en önemli ayrıntı İnebolu’da geçen bir hikâyeyi anlatan Deniz Gamze Ergüven’in Mustang filminin de adayların arasında yer alması. Karadeniz kıyısında yaşayan beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleyi anlatan ve başrollerini Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu ile İlayda Akdoğan’ın paylaştığı film, Fransa’dan yabancı dilde en iyi film kategorisinde aday gösterildi.

Türkiye, Fransa, Almanya ortak yapımı film Cannes’da ‘Europa Cinemas Label’ ödülünü, Odesa’da ‘Büyük Ödül’ü ve ‘En İyi Yönetmen’i, Saraybosna’da ‘En İyi Film’i ve filmin beş genç oyuncusuna birden verilen ‘En İyi Kadın’ı, Batum’da yine aynı beş oyuncunun paylaştığı ‘En İyi Kadın’ı kazanmıştı.

Filmi Türkiye aday göstermediği için Mustang, Fransa’nın Oscar adayı olmuştu. Büyük ihtimalle de son beş adayın arasına bu gidişle girecektir.

Diğer adaylara gelince durum şöyle. Altın Küre ödülleri drama ve komedi filmlerini ayırıyor; bu da saçmalık çünkü böyle yaparak komedi filmlerinin otomatikman ikinci sınıf oldukları gibi bir algı yaratılıyor. Aynı şekilde genel olarak drama filmlerinin komedi öğeleri içeremediği gibi bir yorum da ima edilmiş oluyor. Altın Küre’nin saçmalıklarından sadece birisi bu ikilem. En İyi Film (Drama) dalında bu yılın adayları Carol, Mad Max: Fury Road, The Revenant, Room ve Spotlight. Mad Max dışında bu filmler daha Türkiye’de gösterime girmedi ama Carol ve Room’u izledim. İkisi de iyi; Carol aralarında en iyi olanı. Bu yılın en büyük Oscar adayı gibi gösterilen Spotlight’ın aday olması sürpriz değil ama biraz sonra da göreceğimiz gibi oyunculuk kategorilerinde HFPA’dan pek ilgi görmemesi ilginç.

En iyi film (Müzikal/Komedi) adaylarıysa The Big Short, Joy, The Martian, Spy ve Trainwreck. The Martian’ın nasıl olup da komedi filmi olarak aday gösterilmesi tabii çok komik. Ama en azından bu şekilde stüdyo da filmin konuşulmaya devam etmesini sağladı. Çünkü drama kategorisinde kalsaydı adaylığı kesin değildi.

En iyi yönetmen adayları da en iyi film adaylarıyla paralel. Todd Haynes (Carol), Alejandro Gonzalez Inarritu (The Revenant), Tom McCarthy (Spotlight), George Miller (Mad Max: Fury Road) ve Ridley Scott (The Martian) bu yılın adayları. Aralarında Todd Haynes ve George Miller’ın öne çıktığı hissiyatı var bende. Inarritu’nun şansı da tabii ki var çünkü film bir anlamda onun ve başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio’nun filmi.

En iyi erkek oyuncu (Drama) adayları garip. Biraz önce de bahsettiğim gibi Spotlight’tan kimse yok ama mesela Bryan Cranston, Trumbo’daki oyunculuğuyla aday. Filmi doğru dürüst kimse tutmadı ama ne de olsa Hollywood’la ilgili bir hikayeyi anlatıyor. Hollywood’un Hollywood’la ilgili filmlere ayrı bir yakınlığı var. Hastalık gibi bir şey bu. Hani bir dizide Türkiye adı geçince sevindirik olur ya bazıları; işte bu da aynı mantalite. Bunun yanında halen Cranston’a Walter White’ı oynadığı için ödüllere aday gösteriyor insanlar. Garip gerçekten. Diğer adaylar: Leonardo DiCaprio (The Revenant), Michael Fassbender (Steve Jobs), Eddie Redmayne (The Danish Girl) ve Will Smith (Concussion).

En İyi Kadın Oyuncu (Drama) kategorisinde Carol filminden hem Cate Blanchett hem de Rooney Mara aday. Birbirlerini kesmesinler diye stüdyonun özellikle birini yardımcı oyuncu kategorisine yönlendireceği konuşulmuştu ve sanki dünyanın en büyük skandalıymış gibi insanlar hayretle bunu tartışmıştı. Hollywood’da verilen ödüllerde hile, düzen vb atraksiyonların gırla gittiğini sağır sultan duymuştur. İşte, konuşacak konu lazım. Geri kalan adaylar: Brie Larson (Room), Alicia Vikander (The Danish Girl) ve Saoirse Ronan (Brooklyn). Bu arada Dennis Quaid adayları açıklarken Saoirse Ronan’ın ismini “Şorşa” diye değil de “Şiğşa” diye okudu. Herkes ona gülüyor Twitter’da.

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal) kategorisi sürprizlerle dolu. Mark Ruffalo, Infinitely Polar Bear; Al Pacino da Danny Collins’deki oyunculuklarıyla aday gösterildi. Bence Danny Collins harikulade bir film ama hiç beklemiyordum Pacino’nun aday olmasını. HFPA her şeyden çok film yıldızlarına yalakalık yapmayı seviyor. Geçen yıllarda da Turist filmi için Johnny Depp’i aday göstermişlerdi ki Depp’in kendisi bile o dandik filmi izlemediğini itiraf etmişti. Diğer adaylar: Christian Bale (The Big Short), Steve Carell (The Big Short) ve Matt Damon (The Martian).

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal) kategorisinde de bazı garip adaylar var. Mesela Lily Tomlin ve Maggie Smith’in adaylıkları nispeten sürpriz ve zaten ikisi de genelde bu gibi ödül törenlerine gelmez. Jennifer Lawrence Joy filmindeki ve Melissa McCarthy de Spy’daki oyunculuğuyla aday. Burada adaylığı en çok ilgi çeken detay, “feminist komedyen” Amy Schumer’ın hem yazıp hem de başrolünü oynadığı Trainwreck filmindeki performansının aday gösterilmesi. Amerikan popüler kültürüne bu sene en çok damgasını vuranlardan biri Schumer. Filmi beğendim ama Schumer’a karşı kanım bir türlü ısınmadı. O da küçük bir detay.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 247. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play