Ali Arıkan yazdı: “Uzay Yolu’nda Geri Sayım”

Salı, 30 Ağustos 2016 17:54

Uzay Yolu’nda Geri Sayım

Bu yıl ellinci yıl dönümünü kutlayan Uzay Yolu’nun yeni filmi “Star Trek Sonsuzluk” (Star Trek Beyond) bugün vizyona giriyor. 2009 yılında yeniden başlayan film serisinin üçüncü halkası olan filmin yönetmenliğini bu sefer görevi J.J. Abrams’tan devralan Justin Lin yapıyor. Kadronun başını Chris Pine, Zachary Quinto ve Simon Pegg, Sofia Boutella ve Idris Elba çekiyor. Atılgan gemisinin ve cesur mürettebatının galaksinin derinliklerindeki epik yolculuğu devam ederken, mürettebat uzayın bilinmeyen bir yerinde kendilerini ve federasyonun temsil ettiği her şeyi sınayan gizemli, yeni bir düşmanla karşılaşıyor.
Uzay Yolu’nun temelinde umut vardır. İnsanlığın gelecekte tüm farklılıklarını bir yana koyup ortak, uygar değerlerde birleşip tüm evreni barışçıl bir şekilde gezmesi, yeni uygarlıklarla tanışması, algı olarak bir üst seviyeye çıkmasını anlatır. Bu sebepten dolayı da birkaç tane eski bölümü arka arkaya izleyince insanın içi, anlatılması zor bir mutlulukla dolar. Digitürk birkaç haftadır paso Uzay Yolu gösteriyor. Her denk geldiğimde büyük bir zevkle izliyorum eski bölümleri, filmleri. Bu hafta da işte Uzay Yolu filmlerini siz Dipnot Tablet okurları için kalitelerine göre sıraladım.

Uzay Yolu 2: Khan’ın Gazabı

Bir kere ben bu filmi babamla Ankara’da ki Dedeman sinemasında bir Cumartesi öğleden sonrası görmüştüm. Onun için dünyanın en dandik filmi de olsa benim kalbimde yeri başka olurdu. Ama zaten dandik değil, harikulade. Serinin en iyisi. Uzay Yolu dizisinin ilk filmi hem gişede başarısız olmuş hem de hayranları tarafından pek tutulmamıştı. Bunun üzerine, Serinin ikinci filminde, dizinin macera ruhuna dönülmesi söz konusu oldu ve düşman olarak da dizinin ünlü “kötülerinden” Khan geri döndü. Film, içindeki inanılmaz maceracı ruha rağmen, yaşlanmayla ilgilidir. Kaptan Kirk’ün doğum gününü artık kutlanacak bir şey değil, geçmişi anıp hüzünlenecek bir okazyon olarak görmesi de buradan gelir (49 yaşına basar filmde). Ama filmin sonunda, geriye bırakılan mirasın her şeyden önemli olduğu ortaya çıkar. Ve Kirk, yeni bir dünyanın doğuşunu seyrederken kendini ne kadar genç hissettiğini belirtir. Tabii bir de serinin en duygusal anını içerir bu film. “Ben senin arkadaşınım ve her zaman da arkadaşın olmaya devam edeceğim.”
Uzay Yolu II - Han'_n Gazab_ (1982) (1)

Uzay Yolu 6: Keşfedilmemiş Ülke

Filmin ismi Hamlet’in Üçüncü Perde, Birinci Sahnesi’ndeki “Olmak yada Olmamak” tiradından gelir (bu tiradı ülkemizde Beşinci Perde, Birinci Sahnedeki mezarcı sahnesiyle karıştıran çoktur, cehaletten zahir). Zaten filmde de gırla Shakespeare göndermesi vardır. Federasyon ile Klingonlar arasındaki ‘Soğuk Savaş’, dağılmakta olan imparatorluğun liderinin barış çağrısı ile son bulmaya başlar. Amiral Kirk ve ekibi, Klingon hükümdarına barış görüşmeleri sırasında eşlik etmek üzere acil olarak göreve çağrılır. Tam bu sırada siyasi bir suikast, ekibi darmadağın eder, bütün planlar suya düşer. Tam da gerçek Soğuk Savaş’ın bitimine denk gelen filmin harikulade bir son sahnesi vardır.
Uzay Yolu VI - Keşfedilmemiş Ülke (1991)

Uzay Yolu: İlk Temas

Kaptan Kirk ve mürettebatından bir asır kadar sonra yeni model Atılgan’ı devralan Jean-Luc Picard ve ekibinin maceraları, ilk kez 1994’te beyaz perdeye taşınmıştı. Aynı bir önceki mürettebat gibi yeni Atılgan’ın da ilk filmi pek tutmadı. Onun üzerine kahramanlarımızın en azılı düşmanlarından olan yarı canlı-yarı makine Borg ırkı geri döndü. Şeytani planları, zamanda geri gidip insanların, uzaylı bir uygarlıkla yapacağı ilk teması durdurmaktı. Bu filmde de Melville, daha doğrusu Moby-Dick göndermesi çoktur.
uzay yolu ilk temas

Uzay Yolu 4: Eve Dönüş

İşte bir tane daha zamanda yolculukla ilgili Uzay Yolu filmi. Zaten bence zamanda yolculuğun bu serinin en temel kuyularından biri olması lazım. Ne de olsa ışık hızının katlarında seyahat etmek, ister istemez zamanda da seyahat etmek anlamına geliyor. Serinin bir önceki filminde Atılgan’ı kaçıran Kaptan Kirk ve mürettebatı, dünyada yargılanmak üzeredir. Ancak bu sırada uzaydan dünyaya gelen bir varlık dünyayı yok etme planları kurmaktadır. Nedeni ise soyunun yıllar önce tükenmiş olmasıdır. Maceranın kokusunu alan Kirk ve ekibi 1986 yılının Amerikası’na zaman yolculuğu yaparlar. Bu yolculuk sırasında zamanlar arası yolculuğa has bir kültür şoku yaşayan ekip, bir yandan kimliklerini gizlemekte diğer yandan ise soyu tükenen bu hayvandan bulabilme derdindedir.

Star_Trek_IV_eve dönüş

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 284 sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play