Ali Arıkan, Para Tuzağı’nı yazdı

Pazartesi, 23 Mayıs 2016 11:54

ALİ ARIKAN

Artık böyle filmler yapmıyorlar. Yetişkinler için akıllı ve orta büyüklükte bütçeli, bir sav ortaya koyan, düzgün filmlerden bahsediyorum. Hollywood sineması gün geçtikçe daha da çocuksu bir hal alıyor. Baby Boomer’lar her zaman ergen kalmak isterdi; bizim nesildeyse (ve bizden sonraki ömür törpüsü Y nesli) bir Peter Pan kompleksi var. Ömrümüzün sonuna kadar dokuz yaşında kalmak istiyoruz. Nostaljiye dayalı aksiyon filmlerinin patlamasında asıl sebep bu. İşte bundan dolayı ne zaman Para Tuzağı gibi filmler vizyona girse, çölün ortasında bir vaha gibi oluyor.

Para Tuzağı eski tür bir “film yıldızı” hikayesi aslında. Yönetmeni bile yıldız: Jodie Foster. Başrollerde George Clooney ve Julia Roberts finans programları sunan ve yatırım tavsiyesinde bulunan sunucu Lee Gates ve yapımcısı Patty Fenn’i canlandırıyorlar. İkili, her şeyini kaybetmiş kızgın bir yatırımcının (Jack O’Connell) stüdyoyu zorla ele geçirmesiyle kendilerini aşırı bir durumun içinde buluyorlar. Televizyonda milyonlara gergin ve zoraki bir canlı yayın sırasında, Lee ve Patty’nin günümüzün hızlı tempolu ve küresel piyasalarının kalbindeki bir komplonun ardında yatan gizemi açığa çıkarmak için öfkeyle ve zamanla yarışmaları gerekiyor.

088669.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

 

Jodie Foster, film için şöyle konuşmuş: “Bu filmi seviyorum çünkü insanların bazen zıt olduğunu düşündüğü iki şeye sahip. Bir yandan heyecanlı, hızlı tempolu, zekice ama yine de gerçekten erişilebilir. Diğer yandan ise, ki sinemaya gitmenin en önemli nedeni bu, gerçek hikayeler insana dokunur. İnanılmaz güncel” diyor ve devam ediyor:  “Polisler, helikopterler, silahlar, bombalar ve hızlı tempolu gerilim bir yana, benim için hikayenin en heyecan verici yanı George Clooney’nin canlandırdığı Lee Gates karakteriydi. Bu karakter hikayeye yüzeysel, kibirli ve boş, üstelik işinde başarılı görünse bile kendi de dahil olmak üzere herkesin gözünde bir fiyasko olan bir adam olarak başlıyor. Fakat korkunç bir an yaşıyor ve Julia’nın yardımıyla fırsattan yararlanarak insaniyetini buluyor, büyüyor, evrim geçiriyor ve değişiyor.”

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 270. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play