Ali Arıkan, Gerçek Kötüler: Suicide Squad’ı yazdı

Pazar, 14 Ağustos 2016 15:37

ALİ ARIKAN

Disney’nin Marvel filmleriyle muazzam gişe başarısı yakalamasından sonra tüm Hollywood stüdyoları birbirine bağlı filmlerden oluşan “genişletilmiş evren”ler yaratmak için sıraya girdiler. Transformers’dan tutun da Harry Potter’a, Ghostbusters’dan Dracula, Kurt Adam ve Frankenstein’ın canavarı gibi klasik korku karakterlerine… Stüdyolar  haklarına sahip olduğu her şeyi film değil dizi gibi uzattıkça uzatıyor. Bir filmdeki yan karakterler, başka bir filmde başrolü alıyor. O filmlerde ikinci planda ki hikayeler de bir sonraki filmde öne çekiliyor. Marvel filmlerini herkes izledi, ne dediğimi anlıyorsunuz. Yıllar önce böyle bir yaklaşım beni çok heyecanlandırırdı; şimdi ise bana feci klostrofobik geliyor ama modern sinemanın durumu böyle, heyhat.

Marvel’a en büyük ve doğal alternatif tabii ki rakip çizgi roman firması DC. Ve DC’nin sahibi olan Warner Bros da birkaç yıldır Marvel gibi bir geniş evren yaratmaya çalışıyor. Üç yıl önceki Man of Steel’le başlayan bu yaklaşım, birkaç ay önce vizyona giren ve pek de tutulmayan Batman v Superman’le devam etti. Gelecek seneki Justice League filmiyle de gerisi gelecek; stüdyo 2020’lere kadar planlarını yaptı. Marvel’a zıt olarak DC, evrenini yavaş yavaş kurmak yerine, in media res başladı gibi. Yani her şeyin ortasına attılar seyirciyi. Zaten bu sebepten dolayı da işte bu hafta vizyona “Gerçek Kötüler” giriyor. Marvel, buna benzer, pek bilinmeyen bir süper kahraman grubu olan Galaksinin Koruyucuları filmini vizyona sokmak için altı, yedi yıl beklemişti. Seyircinin, Marvel filmlerine ısınmasını planlamıştı. DC ise “zaten biliyorsunuz ya, şimdi bizi hiç uğraştırmayın” edasıyla boş bulduğu yerde kafasına esen filmi koyuyor.

Gerçek Kötüler aslında DC’nin Süper Kötülerinden oluşmuş bir tim; her ne kadar zoraki bir şekilde biraraya gelmiş olsa da. Bir Süper Kötüyü bir başka Süper Kötüden, hatta bu durumda koca bir Süper Kötüler çetesinden daha iyi kim alt edebilir? Yazar-yönetmen David Ayer’ın sorusu işte bu. Dünyanın en tehlikeli, kilit altında tutulan Süper Kötülerinden bir ekip toplayın, onlara hükümetin elindeki en güçlü silahları verin ve sonra onları gizemli, yenilmez bir varlığı alt etmeleri için görevlendirin.  Amerikan istihbarat subayı Amanda Waller kaybedecek hiçbir şeyleri olmayan, benzersiz ve kötücül bireylerden oluşan bir grubu gizlice bir araya getiriyor. Fakat Gerçek Kötüler başarmak için değil, tescilli birer suçlu oluşlarından dolayı kaçınılmaz olarak yenilecekleri bu göreve seçildiklerini öğrendiklerinde, acaba ölümüne mücadele mi edecekler, yoksa herkes yoluna mı gidecek? Kirli Düzine’nin ikinci dünya savaşında geçeni değil de süper kahramanlısı yani.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 282. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play