Ali Arıkan, En İyi Spor Filmlerini Yazdı

Pazar, 12 Haziran 2016 10:20

ALİ ARIKAN

Bu hafta sonu Avrupa Futbol Şampiyonası başlıyor; bütün ülke en azından üç maçı nefesimizi tutarak izleyeceğiz. Futbola olan ilgimin genelde Fenerbahçe’nin o sezonki performansıyla doğru orantılı olduğunu düşünürsek, herkesin de bu şampiyonayı izlemek gibi bir zorunluluğunun olmadığının farkındayım. Fakat buna rağmen, böyle uluslararası şampiyonalarda bana gelenler geliyor. Bizim maçları iple çekiyorum. Bir de böyle enternasyonel atraksiyonlar insanları birbirlerine yakınlaştırıyor. Mesela son dünya kupasını Twitter’da takip etmek ayrı eğlenceliydi. Neyse, hizmette sınır yok. Maç izlemek istemeyenler için bu hafta en iyi spor filmlerini yazdım.

 

 

Escape to Victory

Başta da belirttiğim gibi bu liste, şahsi seçimim olan en iyi spor filmlerinden değil, izlemeyi en fazla tercih ettiğim spor filmlerinden oluşuyor. Yoksa en iyi spor filmleri listesinde John Huston’ın 1981 tarihli Escape to Victory’si ne arardı? Eskiden her bayramda ülkemizde Hababam Sınıfı gösterilirdi; İngiltere’de de her tatil de bu gösterilir. Naziler ve müttefik esirlerinin arasındaki bir futbol maçıyla biten film, aslında Kwai Köprüsü ve Büyük Firar filmlerinin futbolla yoğrulmuş bir hali. Ama onu eğlenceli yapan sadece Michael Caine’in merkezi rolü değil, ayrıca Pele ve Bobby Moore gibi gerçek futbol dehalarının gösterileri. Denk gelince hiçbir zaman kaçıramayacağım filmlerden.

Film and Television

-

Moneyball

İkinci sınıf bir baseball takımı olan Oakland Athletics’e oyuncu seçim tarzını değiştirerek, baseball’da ister istemez bir reform gerçekleştiren Billy Beane’in hikâyesi Moneyball, geçen senenin en iyi filmlerinden biriydi. Yönetmen Bennett Miller ve Beane’i oynayan Brad Pitt’in yanında, senaryoyu yazan Steven Zaillian ve Aaron Sorkin’in de müthiş katkılarıyla film, modern bir Sisyphus masalına dönüştü. Başarıyı her zaman ramak kala kaybeden Beane’in buna rağmen ısrarcı tutumu, sadece sporcular değil, obsesif-kompulsifler için de aynaydı adeta. Bir sporcu için sadece iki olasılık olduğunu kabul eden film, yine de hayatın sadece kazanmak ve kaybetmekten ibaret olmadığını da anlattı. Ve bazen kaybetmenin kazanmaya tercih edilebilir olduğunu.

Moneyball2

-

Rocky

Sylvester Stallone yıllardır kendi kendisinin parodisi olmaya devam ediyor; zaten neredeyse tüm kariyeri boyunca pek de ciddiye alınması gereken işlere imza atmadı. Bir tanesi dışında, o da 1976 senesinde senaryosunu yazıp başrolünde oynadığı bir sıfırdan-zirveye çıkma hikâyesi olan Rocky. Aslında Rocky serisi, özellikle 1980’ler Reagan Amerika’sı için harikulade bir göstergedir (ve üçüncü film de iyidir aslında) ama ilk filmin yeri ayrı. Senaryosal anlamda mükemmel kurgulanmış Rocky’de, Stallone, Talia Shire ve Carl Weathers’ın kimyası beklenmedik bir şekilde tık diye birbirine uyar. Star Wars filmlerinde ışın kılıcı düelloları neyse, bu filmlerde de o olacak ilk idman montajını izlerken halen içim bir tuhaf olur. Acı yok, Rocky!

rocky2

-

Creed

Rocky deyince Creed’i de unutmamak lazım. Baştan sona dokunaklı bu muhteşem filmin en duygulu yanı Rocky ve Adonis’in ilişkisi. Rocky artık hayatının sonuna gelmiş. Simon and Garfunkel’ın şarkısındaki gibi boksör son raunda gelmiş, yediği her darbe yaşlı yüzüne yer etmiş. Karısı ölmüş, en yakın arkadaşı ve kayınbiraderi Paulie de öyle. Oğlu Vancouver’a taşınmış. Duvarlarında hatıralar asılı, karısıyla aynı adı taşıyan lokantasında geçiriyor günlerini. “Benim zamanım geçti,” diyor. Ölmeye hazır, hatta iple çekiyor. Ve günlerden bir gün karşısına Adonis çıkıyor. İkisinin arasındaki ilişki usta-öğrenci, antrenör-sporcu, hatta amca-yeğenden de öte. Bu iki kişi birbirlerini tamamlıyor. “Neyim var ki benim savaşacak” diye isyan ediyor Rocky. Adonis ağzını açmasa bile cevap ortada. Apollo’nun oğlu Rocky’ye yaşama gücü, savaşma isteği veriyor. Rocky de Adonis’e içindeki kızgınlığı nasıl söndüreceğini, söndüremese bile o ateşi en iyi nasıl kullanabileceğini gösteriyor.

creed2

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 273. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play