Ali Arıkan, bu yazın merakla beklenen filmlerini yazdı

Cumartesi, 2 Nisan 2016 15:29

ALİ ARIKAN

Kış bitti. Güneş açtı, polenler uçuşuyor, kuşlar ötüyor, şehre bir mutluluk havası hâkim. Bu da ne anlamına geliyor? Kendimizi sinemaya atıp vurdulu kırdılı, bol patlamalı, özel efektlerle dolu Hollywood filmlerini izlemenin tam zamanı. Geçen hafta vizyona giren Batman v Superman: Adaletin Şafağı’yla yaz sezonu açıldı.

Yaz, çok yakın bir zamana kadar geleneksel olarak Türkiye’de sinemaya ilginin azaldığı bir dönemdi, ama bu eğilim son yıllarda kırılmaya başladı. Amerika’daysa her zaman bunun tam tersi olmuştur. Stüdyolar, en fazla para yapmasını bekledikleri ve seyirciyle en küçük ortak paydada birleşen filmlerini yazın piyasaya sürerler. Filmlerin yapım aşamasında harcanan paranın bir o kadarı da onların pazarlamasına gider. Film şirketleri çok değil on, on beş sene önceye kadar bu filmleri dünyanın geri kalan pazarlarında yavaş yavaş gösterime sokarlardı. Fakat korsanın artması, globalleşen pazar vs gibi çeşitli sebeplerden dolayı artık yaz filmleri hemen hemen aynı aylarda Türkiye de dâhil tüm dünyada gösterime giriyor. Biz de onları AVM’lere tıkıştırılmış, minnacık salonlarda izliyoruz.

Genel olarak müstehziymişim gibi bir algı yaratmış olabilirim ama, bunun sadece yarısı doğru. Hollywood sineması deyince akla gelen belli bir film tipi var. Yaz filmleri de şüphesiz bu tipin en bariz temsilcileri. Seveni de sevmeyeni de çok. Şahsen ben iyi yapılmış, şaşalı bir Hollywood prodüksiyonuna bayılırım. Önümüzdeki aylarda bu tanıma uyan pek çok film izleyeceğiz. İşte bunlardan bazıları.

-

Orman Çocuğu (The Jungle Book)

Vizyon Tarihi: 15.04.2016

Rudyard Kipling’in klasik eserinden çok Walt Disney’nin 1967 tarihli çizgi filminin yeni uyarlaması. Hayvanların hepsi bilgisayarda yapıldı ve şahane görünüyorlar. Seslendiren kast da harikulade ve 1967’deki filmden birkaç şarkı da olacakmış. Çocukluğumuza geri götürecek. Konuya gelirsek: Ailesini kaybeden bir erkek çocuk vahşi ormanın derinliklerinde bir ayı, bir siyah panter ve bir kurt sürüsü tarafından büyütülür. Bagheera, Mowgli’ye bu macerada akıl hocalığı yapacaktır. Kurtlar tarafından yetiştirilen Mowgli evi bildiği tek yeri terk etmek zorunda kalınca, hem kendisini hem dış dünyayı keşfetmek için yeni bir arayışa çıkar.

Orman Cocugu 2

-

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War)

Vizyon Tarihi: 06.05.2016

Marvel evreninde iç savaş. Bir tarafta Iron Man, diğer taraftaysa Kaptan Amerika kozlarını paylaşıyorlar. Bir tanesi hükümet tarafından kontrol edilmelerinde bir sakınca görmüyor (Iron Man), diğeriyse bunun sonunun iyi olmayacağı kanısında (Kaptan A.). Batman ve Superman’in kavgasından sonra karşı evrendeki iki kahramanın da dalaşını izleyeceğiz. Acaba hangi film daha iyi olacak, hangisi daha çok gişe yapacak?

 Captain America Civil War 2

-

X-Men: Apocalypse

Vizyon Tarihi: 19.05.2016

Bir süper kahraman filmi daha. Bunlardan da geçilmiyor bu aralar, siz de farkındasınız. Bu sefer de X-Men’in en büyük düşmanlarından Apocalypse grubun başına çorap örecek. Medeniyetin şafağından beri, Apocalypse’e tanrı gözüyle bakılmaktadır. Marvel’in X-Men evreninin ilk ve en güçlü mutantı Apocalypse, birçok mutantın özelliğini kendinde toplayarak ölümsüz ve yenilmez olmuştur. Binlerce yıllık uykusundan uyandığında bulduğu dünya, onu büyük hayal kırıklığına uğratır. Kendine mutantlardan güçlü bir takım oluşturur. İçinde Magneto’nun (Michael Fassbender) da bulunduğu takımın amacı insanoğlunu gezegenden temizlemek ve Apocalypse’in saltanat sürebileceği bir dünya hazırlamaktır. Dünyanın kaderi dengede durmaktadır. Professor X’in (James McAcoy) de yardımıyla, Raven (Jennifer Lawrence) genç bir X-Men takımına yardım etmeli ve insanoğlunu tamamen yok oluştan kurtarmalıdır. En çok devam filmi çekilen fantastik bilimkurgu efsanesi olma yolunda ilerleyen X-Men’in 2016 yılında seyircisiyle buluşacak olan yapımın yönetmen koltuğunda yine Bryan Singer oturacak.  X-Men: Apocalypse adıyla vizyona girecek filmin kadrosunda yine Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Nicholas Hoult, James McAvoy,Evan Peters gibi isimler yer alıyor.

 X-Men Apocalypse 3

  –     

Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması

Vizyon Tarihi: 10.06.2016

World of Warcraft oyununun sinema filmi olan yapım farklı ırkların karşı karşıya geldiği fantastik bir dünyayı beyazperdeye taşıyor. Ork savaşçılarının ülkeleri yok olmuştur ve hayatta kalanlar yeni bir koloni oluşturmak amacıyla, Azeroth krallığının eteklerine gelirler.  Azeroth krallığı barışçıl ortamdan yana olsa da eşikteki bu savaş kaçınılmazdır. İki dünyayı birleştiren kapı açıldığında, bir ordu yıkım bekler, diğeri de yok olma ihtimaliyle karşı karşıyadır. Bu karşıt gruplardan iki kahraman, ailelerinin, halklarının ve ülkelerinin kaderini belirleyecek bir çatışma yoluna girerler. Filmin yönetmenliğini Moon (2009) filmiyle sinemaya esaslı bir giriş yapan, genç neslin umut vaat eden yönetmenlerinden (rahmetli David Bowie’nin oğlu) Duncan Jones yer alırken, oyuncu kadrosunda ise  Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Dominic Cooper, Toby Kebbell, Ben Schnetzer, Rob Kazinsky ve Daniel W isimleri yer alıyor.

Warcraft 3

-

Kurtuluş Günü 2: Yeni Tehdit

Vizyon Tarihi: 24.06.2016

Araya uzun bir zaman alıp sonra devam filmi çekme modası da son hız devam ediyor. Ne de olsa nostaljiden Holywood çok yemek yer. Roland Emmerich imzalı 1996 yapımı Kurtuluş Günü’nün 20 yıl ardından gelen devam filminin yönetmenliğini bir kez daha Emmerich üstlenirken oyuncu kadrosunda Liam Hemsworth, Jeff Goldblum, Charlotte Gainsbourg, Joey King ve Vivica A. Fox gibi isimler bulunuyor. Konu aynı zaten: uzaylılar yeniden istilaya geliyor. Siz bizim sakalımızı kestiniz filan diyorlar. Ne bileyim, fragmanı pek açmadı.

Kurtuluş Günü 2 Yeni Tehdit 2

-

Star Trek Sonsuzluk

Vizyon Tarihi: 22.07.2016

Yeniden başlayan serinin üçüncü halkası olan filmin yönetmenliğini bu sefer J.J. Abrams’tan devralan isim Justin Lin. Kadronun başını Kaptan Kirk rolünde Chris Pine ve Spock rolünde Zachary Quinto başta olmak üzere Simon Pegg, Sofia Boutella ve Idris Elba çekiyor. Bunun da fragmanı dandikti. Ama el mahkum, izleyeceğiz.

Star Trek Sonsuzluk 3

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 263. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play