Âlâ’dan “Ankara’ya 100 kişilik suikast timi geldi” iddialarına tepki

Çarşamba, 26 Mart 2014 13:47

İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’ın suikast timi iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ala’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Biz her türlü tedbiri seçim güvenliği için aldık. Bunu toplumumuza da bildirdik. Bu tür işlerde sorumluluğa davet ediyorum.Herkes elinde somut bilgi olmadan belge olmadan seçimler üzerinden böyle spekülasyonları yapmamalıdır.

Böyle bir haber çıkınca kendisiyle güvenlik birimlerimiz irtibata geçti ve elinde hiçbir somut bilginin olmadığını kendisi deklare etti. Bizim de devlet birimlerimiz, istihbarat birimlerimizin elinde böyle bilgi yoktur. Biz zaten ama her şeyi olabildiğince en üst düzeyde dikkate alıyoruz.

Her türlü tedbirimizi alıyoruz. Kendisiyle de dün bu konu konuşuldu. Güvenlik birimlerimiz konuştu yeniden söylüyorum. Ve bir somut bilgi olmadığını kendisi de teyit etti. Sadece etraftaki dedikodular, oradan buradan duyumlar. Bunlarla siyaset yapmak ve bunlarla seçim üzerinden hele seçim güvenliği üzerinden birtakım spekülasyonlarda bulunmak çok yanlıştır. Bunu manşetlere taşımak da o kadar yanlıştır.

GÖKÇEK DE SUİKAST İDDİASINDA BULUNMUŞTU

Seçimler öncesinde suikast yapılacağına dair bir başka iddia ise AK Parti adayı Melih Gökçek’ten gelmişti. Ülke TV’de programa katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de 4 gün sonra yapılacak yerel seçimler öncesi suikast ihtimali iddiasında bulundu. Gökçek, “”Allah korusun, muhalefet partilerinin lider konumundaki şahıslarına suikast yapılmasından korkuyoruz. Kılıçdaroğlu’na, Bahçeli’ye, Mansur Yavaş’a veya İstanbul’da Mustafa Sarıgül’e olmasından korkuyorum. Bu kadar açık ve net söylüyorum. Bir siyasi suikast yapılacak Türkiye’yi kaos ortamına sürüklemek isteyecekler. Hem güvenlik güçleri hem de bu insanların etrafındaki korumalarından seçime kadar dikkatli olmaları konusunda istirham ediyorum. Çünkü bu bir alçaklıktır ve anarşist getirir. Bu demokrasinin dibine dinamit koymaktır” demişti.