Akıllı ekran teknolojileri artık her yerde

Çarşamba, 1 Temmuz 2015 16:07

Son zamanlarda pek çok teknoloji firması akıllı ekran (smart display) teknolojilerine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor ve çeşitli uygulamalar ile bu alanda farklılaşmaya çalışıyor. Özellikle curved (kavisli) ekran teknolojilerinin önce akıllı televizyonlar, sonrasında da giyilebilir cihazlar ve akıllı telefonlar ile hayatımıza girmeye başlaması; bununla birlikte katlanabilir ekran teknolojisindeki gelişmeler akıllı ekranlara yönelik haberlerin sürekli gündemde kalmasına yol açıyor.

Geçen hafta, Samsung’un geleceğe yön verecek teknolojiler arasında akıllı ekranlara ayrı bir önem verdiğini ve bu alandaki farklı uygulama düşüncelerinden bahsetmiştim:

Microsoft da, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde hayata etki edecek olan teknolojiler ve kullanım alanlarına yönelik hazırladığı videoda, display teknolojilerinin pek çok farklı kullanımını paylaşıyor. Bu doğrultuda, dalgıçların gözlüklerindeki akıllı ekran ile sualtını daha kolay keşfetmelerinden tutun, derslerin akıllı tahta ve ekranlarla deneyimi öğrencilere daha canlı yaşatacak şekilde düzenlenmesine; ev otomasyon sistemleri ve görüntülü konuşmalardan, iş yerlerinin camlarının akıllı bilgisayarlara dönüşmesine kadar geniş bir spektrumda display’lerin hayatımızın her alanında yer alacağı resmediliyor

Sipariş Verip Ödeme Yapabileceğin Akıllı Buzdolapları:

Bu seneki GSMA Mobile World Congress (Dünya Mobil Kongresi) kapsamında Visa, standında, IoT (Internet of Things – Nesnelerin Interneti) ile ödeme uygulamalarının, akıllı ekranlar ile nasıl hayatımıza gireceğine yönelik farklı uygulamalar paylaştı. Visa’nın öngörüsü doğrultusunda “yakında hepimizin evlerinde akıllı buzdolapları (smart fridge) olacak ve bu buzdolaplarının üzerindeki ekrandan hem kolayca biten ürünlerin siparişlerini vereceğiz, hem de Apple Pay, Samsung Pay gibi yeni nesil mobil ödeme uygulamaları ile ödemeyi kolayca yapabileceğiz”. Benzer şekilde, arabaların artık hemen hepsinde default olarak gelen akıllı ekranların üzerinden de yakındaki restoranları görüntüleyip, siparişimizi önden verebilecek, bu sayede de restorana gittiğimizde, vakit kaybetmeden, siparişimizi alıp gidebileceğiz.

Pizza Hut’ın Interaktif Masası:

Display teknolojilerine yönelik bir diğer ilginç çalışma da Pizza Hut tarafından gerçekleştirildi ve pilot uygulamalara başlandı. Pizza Hut seçtiği bazı restoranlarda, masa üzerinden direk sipariş verilebilecek “interaktif masa” concept’ini tanıttı. Bu çalışma ile, müşteriler istedikleri pizzaları, garson ile iletişime geçmeye gerek kalmadan, masa üzerinden sanal olarak kolayca oluşturup, siparişlerini verebiliyor ve cep telefonlarındaki mobil cüzdan uygulamaları ile entegre bir şekilde ödemelerini de kolayca yapabiliyorlar.

BMW ekranlı anahtarBMW’den ekranlı anahtar:

2015 CES’te (Consumer Electronic Show – Tüketici Elektroniği Etkinliği) en çok ilgi çeken ürünlerden biri BMW’nin tanıttığı dokunmatik ekranı olan anahtarlardı. Bu anahtarın üzerindeki ekran sayesinde, araca yönelik tüm bilgilere kolayca ulaşıp, ayarlamalar da yapılabiliyor. Örneğin; kalan yakıt miktarı, servis bilgileri, açık camın olup olmadığı gibi bilgileri kolayca kontrol etmek mümkün oluyo

Tesco ise, akaryakıt istasyonlarında “digital signage” uygulaması ile müşterinin demografik özelliklerini belirleyerek, “direct marketing” yapılmasını sağlayan özel ekranlar kullanmaya başladı. Tesco mağazalarında yer alan ekranların kameralarından müşterinin yaşı, cinsiyeti gibi bilgiler ayırt edilip; o kişinin ilgisini çekebilecek olan kampanyalar ve ürünler tanıtılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4EgyalnUGW8

Hazırlayan: ERGİ ŞENER

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 223. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play