Akil İnsanlar’da Gezi istifası

Salı, 25 Haziran 2013 09:25

eff_f8aa2Güneydoğu Anadolu Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Üyesi olan Murat Belge, bugün yayınlanan köşe yazısıyla bu görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Yazar ve akademisyen Murat Belge , Taraf Gazetesi’ndeki köşesinde yayınlanan, “Bir istifaname” başlıklı yazısında, Gezi Parkı eylemleri karşısında Hükümet’in tavrını eleştirerek, ‘ Akil İnsanlar Heyeti’nden istifa ettiğini duyurdu.

Belge özetle şöyle yazdı:

“…Başbakan’ın Gezi Direnişi’nin tamamını içermek üzere söylediği sözler, seçtiği adlandırmalar, kullandığı dil, bana da, ‘kişisel bir hakaret’ olarak geliyor ve isabet ediyor.

Yarın ( 26 Haziran, Çarşamba), Başbakan ‘Âkil İnsanlar’ı toplantıya çağırdı. Bu yazıyı, sözkonusu toplantıya gidemeyeceğimi söylemek ve neden gidemeyeceğimi açıklamak için yazdım.

Gezi olayları hiç olmamış, dediğim o hakaretler hiç yokmuş gibi gidip ‘Siirt’te şöyle oldu, Urfa’da böyle oldu’ diye konuşmayı anlamsız olduğu kadar imkânsız buluyorum.

Ama belirli bir amaç ve programla başlamış bir toplantıda, ‘Şimdi onu bırakın da bunu konuşalım’ demek de olacak bir şey gibi görünmüyor geri kalan 60 kişinin duygu ve düşüncelerini bilmiyorum.

Başbakan, ‘süreç devam edecek’ sözünü de söyledi.

Umarım devam eder, umarım başarıyla devam eder. Umarım, ‘Bu ikisi bir arada yürümez’ demekle ben yanılıyorumdur. Ama, benden buraya kadar.”