Akil İnsanlar: ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ kaldırılsın

Cumartesi, 20 Nisan 2013 08:55

fileAkil İnsanlar Heyeti, Van programı kapsamında cuma namazı çıkışı vatandaşlarla Dabbağoğlu Parkı’nda sohbet etti. Burada vatandaşlar büyük bir özlemle barışı istediklerini belirterek, dağlardaki ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı ile öğrencilerin sabah okudukları andın kaldırılmasını istediler.

Buradan daha sonra bir taksi durağına giden heyeti taksiciler güllerle karşıladı.

Ardından heyet kent merkezindeki Ahmedi Hani Parkında vatandaşlarla birlikte çay içti.

Heyet Başkanı Can Paker, Kürtçe bilmediği için Türkçe hitap ettiğini belirterek, “Ben Kürtçe dilinin olduğunu yurt dışında öğrendim. Bu barışın geri dönüşü yok. Sizin sesiniz hep çıksın. Sizin çektiklerinizi herkes bilsin” dedi.

Burada bir vatandaşın “Ergenekonla PKK birlikte çalışıyor” sözü kısa süreli gerginliğe neden oldu.

Heyetin müdahalesiyle gerginlik büyümeden önlendi.

Heyet daha sonra 1995 yılın,da güvenlik nedeniyle Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nden göç edenlerin yaşadığı Yalım Erez Mahallesi’ne gitti.

Mahalle sakinleri tarafından karşılanan heyet, Ali Dayan’ın evinde çay içti.

Mahalle sakini Halis Dayan, devlet tarafından korucu yapıldıktan sonra büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “İki arada bir derede kaldık. Devlet bize güvenmedi, PKK da bize düşman oldu. Şimdi biz büyük bir acı yaşıyoruz. Çünkü 17 yıldır köyümüzden çıktık. Orada vefat eden ve mezarları orada olan anne ve babamıza fatiha okuyamıyoruz. Bu da bizim içimizi çok acıtıyor” dedi.

İzmit’te protesto

Bu arada Akil İnsanlar Heyeti, İzmit’te protestoyla karşılaştı. Uluslararası Gençlik Merkezinde Akil İnsan Heyetinin halkla toplantısı gergin geçti.

Toplantı öncesinde Gençlik Merkezi önünde geniş güvenlik önlemi alındı. Yaklaşık 50 kişilik MHP, İşçi Partisi ve TGB’li grup ellerinde Türk bayraklarıyla içeriye girmek istedi.

Fakat polis ekiplerince grup salona alınmadı. Bunun üzerine grup polise tepki gösterip sloganlar attı. Salon girişinde ise geniş güvenlik önlemi devam etti. Gençlik Merkezine alınan vatandaşlar didik didik polis ekiplerince arandı.

Konuşmacı olarak katılan Ali Bayramoğlu, Levent Korkut, Yücel Sayman ve Mustafa Armağan konuşmaya başlayacakları sırada TGB Koceli İl Başkanı Yeşim Çakmak, TGB bayrağı açarak akil insan gurubunu protesto etti.

İsmini söylemek istemediğini belirterek söz isteyen bir vatandaş Akil İnsan Heyetinin hükümetten ne kadar para aldığını sordu. Doç.Dr. Yücel Sayman ise para almadıklarını söyledi. Ali Bayramoğlu bir kaç kez konuşmak istemesine rağmen konuşması vatandaşlar tarafından kesilince ve salondaki gerilim iyice artınca Ali Bayramoğlu salonu terk etti.

Salonda seslerin yükselmesi üzerine Doç.Dr. Yücel Sayman sürecin Kocaeli’nde kabul edilmediğini anladıklarını söyleyerek, “Kocaeli’nde anladık ki bu kadar tepki var. Kocaeli’nde bu süreç kabul edilmediğini anladım. Türkiye’nin her yerinde yaptığımız yöntemi uyguladık burada. Zafer kazandınız. Rapora yazıcaz burayla ilgili düşünceleri” dedi.

Tags