Akdeniz’de yanan gemiden 13 Türk kurtarıldı

Pazartesi, 29 Aralık 2014 12:41

Yunanistan’dan İtalya’ya 480 yolcu ve mürettebatıyla sefer yaptığı sırada yanmaya başlayan İtalyan Norman Atlantic adlı arabalı feribottan 190 kişinin kurtarıldığı, 1 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi. Tahliye edilenle arasında 13 Türk de bulunuyor.

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, yılbaşı tatili için iki otobüsle İtalya’ya gelmek için gemiye binen 53 Türk yolcudan 13′ü tahliye edildi. Söz konusu yolcuların, İtalya’nın güneyindeki Brindisi kentine getirilmek üzere oldukları açıklandı. Daha sonra Roma’ya gelmeleri beklenen yolcuların, buradan da Türkiye’ye hareket edeceği bildirildi.

Roma Büyükelçiliği’nden 4 yetkili, söz konusu Türk vatandaşlarını karşılamak ve onların sıkıntılarıyla yakından ilgilenmek için Brindisi kentine intikal etti. Gemiden kurtarılan 60′a yakın yolcunun şimdiye kadar İtalya’ya ulaştırıldığı belirtildi.

İtalyan Donanması ve Yunanistan’a bağlı ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü operasyonla şimdiye kadar kurtarılan 190 kişi arasında biri 2, diğeri 4 yaşında olan çocuklarıyla birlikte Suriyeli hamile bir kadın da bulunuyor.

FARE GİBİ YANACAĞIZ

Gemiden kurtulan bazı yolcular dehşet anlarını, “Titanic faciası gibi” sözleriyle anlattı. Bir Yunan kanalına gemiden telefonla bağlanan bir yolcu ise, “Fareler gibi yanacağız burada. Ne kadar daha dayanabiliriz bilmiyorum. Yardım edin” ifadelerini kullandı. Bir diğer yolcu ise soğuktan ölmemek için tüm yolcuların birbirlerine sarılarak oturduklarını aktardı.

Kaynak: DHA