‘ERKEN SEÇİM YOK’ Hüseyin Çelik’in MKYK sonrası açıklaması

Cumartesi, 8 Haziran 2013 18:38

celikAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

İstanbul il binasında toplanan AK Parti MKYK toplantısının ardından, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, açıklamalarda bulundu. Demokratik taleplerin dile getirilebileceğini ama vandalizmin karşısında olduklarını yineleyen Çelik, Bahçeli’nin erken seçim çağrısına da yanıt verdi. “Erken seçimi gerektirecek bir ortam yok” diyen Çelik, Başbakan’ın “çapulcu” tanımlamasına da açıklık getirdi.

AÇIKLAMANIN SATIR BAŞLARI
Gezi parkı meselesi nedeniyle olumlu atmosfer karartılmaya çalışılmıştır. Gezi Parkı’ndaki duyarlı tepkileri anladığımızı ilk gün söyledik. Orada ağaç katledilerek bildiğimiz tarzda bir AVM yapılırsa oraya ben de giderim dedim. Bu bir çevre duyarlılığı olmaktan çıkarıldı. Halkımız izliyor. Daha önce de belirli zamanlarda söyledik. Demokrasi vatandaş memnuniyetine dayanır. Bugüne kadar bu halk her zaman AK Parti kadrosunu ve liderini takdir etmiştir.

ERDOĞAN’IN ÇAPULCU SÖYLEMİ
Demokratik tekileri her zaman anlamlı bulduk. Ama camı indirilen esnafı, devrilen ambulansları hiç mi görmüyoruz. 70 milyar gibi bir zarar meydana gelmiştir. Hayatını kaybeden insanlar olmuştur. Bunu maddiyatla telafi edemezsiniz. Masum bir hareketi bir vandalizme dönüştürenler millet vicdanında mahkum edileceklerdir. Başbakanımız birkaç çapulcu dedikleri bunlardır
2011′de İngiltere’de benzer bir hadise meydana geldi. Polis bir vatandaşı öldürdü. Halk sokağa döküldü. O zaman da yakıp yıkanları İngiltere Başbakanı çapulcu olarak nitelendirdi.

“AK PARTİ’YE DEĞİL ÜLKEYE ZARAR VERİYORLAR”
Demokratik yollarla tepkisini koyanlara da çapulcu denilmiş gibi öfke kabartıldı. Sosyal medyada ne tür yalanların ortaya atıldığını, ne tür hakaretlerin havada uçuştuğunu takip ettik. Kendi kendimize zarar vermeyelim. Polis bizimdir, ülke bizimdir. Ak Parti’ye zarar verdiklerini zannediyorlar ama ülkeye zarar veriyorlar. Talebi olanlar, bir şeye itiraz edenler insanları elbette demokratik usullerle ortaya koymalarından rahatsız olmayız. Gösterici işi terör derecesindeki şiddete götürürse haklı olduğu konuda bile haksiz konuma düşer.

İÇKİ DÜZENLEMESİ
İçki düzenlemesi yasak olarak sunulduysa burada iyi niyet aranamaz. ABD’den gelenler yasaklamışsınız dediler, içki yaşının 18 olduğunu söylediğimde hayret ettiler.

“MEZHEP ÇATIŞMASI İÇİN KIŞKIRTMA VAR”
12 Eylül 1980 darbesindne önce kaşınan bazı hassasiyetler bugünlerde tahrik ediliyor. Bazı illerimizde mezhep çatışmasına dönebilecek kışkırtmalar yapılıyor. Biz herkesin mezhebine saygı duyarız. Sükunetle, çocuklarımızın geleceğine zarar vermeyecek şekilde yolumuza devam etmeliyiz.

ERKEN SEÇİM İDDİALARI
MKYK’da erken seçim gündeme gelmemiştir. Bugün erken seçime ihtiyaç yok. Parlamento saat gibi çalışıyor. Hükümet saat gibi çalışıyor. Dünya ekonomik krizle kasıp kavrulurken Türkiye’de işler yolunda gidiyor. Erken seçimi gerektirecek hiçbir şey yok. Sokaklarda yürüyüş yapılıyor diye bugün seçim yapılmaz.