Ailelerden Disney’e tepki: ‘Cesur prenses’ti manken prenses oldu

Pazartesi, 27 Mayıs 2013 15:15

pixar_disney_brave___merida-1920x1440Disney’in ‘Brave’ adlı animasyon filminin baş karakteri Merida’ya uyguladığı değişiklikler dünyada yankı uyandırdı. ‘Cesur’ prenses Merida kıvrak hatlı ve bol makyajlı bir kıza dönüşünce aileler tepki gösterdi.

Bu yıl Oscar Ödül Töreni’nde ‘En İyi Animasyon’ ödülünü kazanan ‘Brave’in baş karakteri Prenses Merida Disney’in prensesler listesine girmeyi de başardı.

Ancak Disney, Merinda’ya 11’inci prenses tacını takmadan önce ‘ufak’ rötuşlar yaptı.

Filmde kendi ayakları üzerinde durabilen, diğer Disney prenseslerinin aksine prensini aramayan güçlü bir kadın olan Merida, herkesin sevdiği bir karakter olmuştu. Disney, Merida’nın filmdeki görünümünü baştan yaratarak daha kıvrak hatlı ve bol makyajlı bir prensese dönüştürdü.

Disney prensesinin yeni görünümü hayranları başta olmak üzere ailelerin tepkisini topladı. Change.org sitesi üzerinden yaklaşık 212 bin hayran kampanya başlatarak eski karakterin geri getirilmesini istedi.

Daily Mail’in haberine göre kampanya sonucunda Disney, Merida’nın yeni görünümünü resmi internet sitesinden kaldırarak eskisini getirdi.

Tags