AİHM Perinçek’i haklı buldu: Ermeni iddialarını yalanlama suç değil

Salı, 17 Aralık 2013 10:35

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermeni Soykırımı iddialarının reddinin suç sayılması ile ilgili emsal olabilecek bir karara imza attı.

Doğu Perinçek 1915 olaylarıyla lgili İsviçre’de yaptığı konuşmalarda “Ermeni Soykırımı iddialarını reddettiği” gerekçesiyle bu ülkede 2007′de çeşitli mahkumiyet cezalarına çarptırılmasının ardından 2008′de AİHM’e başvurmuştu. Doğu Perinçek’in İsviçre aleyhine 2008′de yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, Perinçek’i haklı buldu.

İsviçre’de Temyiz Mahkemesi tarafından da suçlu bulunan Perinçek, AİHM’e yaptığı başvuruda, “İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10′uncu maddesini ve yasa olmadan suçlama olamayacağına dair 7′nci maddeyi ihlal ettiğini” savunmuştu. Mahkeme AİHS’nin 10′uncu maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

KARARDA NE DİYOR?

Mahkeme, Perinçek’in dava süresince avukatıyla görüşmesine izin verilmediği ve İsviçre yargısının kararlarında ayrımcı bir tutum sergilediği yönündeki itirazlarını ise oy birliğiyle reddetti.

Bunun yanı sıra AİHS’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10′uncu maddesinin İsviçre yargısı tarafından ihlal edildiğine hükmetti ve bu kararın her türlü manevi zararı karşıladığı, bu nedenle manevi tazminata gerek olmadığı kararını verdi.

Perinçek’in yaptığı AİHS 7′inci maddesinin ihlal edildiği yönündeki şikayeti ise reddetti.

EMSAL OLABİLİR

AİHM’in söz konusu dava ile ilgili kararının, bu konuda yasa çıkartmak isteyen ülkeleri bağlayacak olması açısından emsal teşkil etmesi bekleniyor.