“Ahmet Ümit’in “Sultan’ı Öldürmek” kitabı okul müfredatında olmalı”

Cumartesi, 27 Nisan 2013 16:36

Dipnot.tv Kitap Kulübü’nde bu hafta Ahmet Ümit’in “Sultanı Öldürmek” aldı son romanı tartışıldı. Katılımcılar İldem ve Seyda kitabın yavaş ve keyif ile okunacak bir roman olduğunu söylediler. Roman’ın arkasındaki 5 sayfalık kaynakçanın da işaret ettiği gibi romanın uzun bir araştırma sonucunda geniş bir bilgi birikimi ile yazıldığının çok belirgin olduğunu söylediler. Ayrıca “Sultanı Öldürmek” adlı romanın tarihi anlatışındaki hikayelendirmenin tarihe ilgiyi arttırdığını ve merak uyandırdığını söylediler. Okullarda okutulan tarihin sıkıcılığına değinen kitap kulübü katılımcıları tarihin, böyle bilgi ile zenginleştirilmiş hikayelerle çok daha iyi kavranabileceğini söylediler.

Kitabın tarih bilgisi açısından çok zengin olan içerinin yanında kurgusu da tartışıldı. Bir polisiye tutkunu okurları belki de çok fazla tatmin edemeyeceğinden bahsedildi. Kitabın sürpriz sonu ile ilgili olarak katılımcılar kendi son versiyonlarını önerdiler.

Sonuç olarak Ahmet Ümit’in “Sultanı Öldürmek” romanı tadı damakta kalan, bilgi dolu bir kitap olarak tanımlandı.

2 hafta sonra, 12 Mayıs’taki Dipnot Kitap Kulübü toplantısında Tolstoy’un “Kroycer Sonat” adlı kitabı ve Anton Chekhov’un “Vişne Bahçesi” adlı tiyatro eseri okunup tartışılacak. Siz de kitapları okuyun ve tartışmaya siz de katılın.

Dipnot.tv Kitap Kulübü’ne Google Plus sayfamızı takip ederek ve canlı yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayarak katılabilirsiniz!

Kitap kulübümüze herkes katılabilir. Katılmak isterseniz ayrıca ildem@dipnot.tv adresine mail atabilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay