Ahmet Türk’ten Sırrı Süreyya Önder’e yanıt

Cuma, 21 Haziran 2013 15:46

ahmet-turk-2Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle kendilerini eleştiren BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e yanıt verdi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Gezi Parkı olayları nedeniyle DTK’ya yönelttiği eleştiriye Eş Başkan Ahmet Türk’ten yanıt geldi. t 24′ten Helin Alp’e konuşan Türk, Önder’in, Nuçe TV’de söylediği, ” Türkiye yanıyor, dünyanın en büyük isyanlarından biri… DTK tek cümleyle destek açıklaması yapmadı” sözlerini eleştirdi. Ahmet Türk, şöyle konuştu, “Sırrı Süreyya Önder’in dün yaptığı konuşmayı duydum. DTK Eş Başkanımız sayın Aysel Tuğluk ve ben kişisel açıklamalarda bulunduk. Aynı zamanda DTK olarak da Gezi Parkı’ndaki demokratik talepleri desteklediğimizi üç defa yazılı açıklama yaparak kamuoyuna açıkladık.
Gezi Parkı eylemlerindeki halkın tepkisinin, hükümete, ‘günlük yaşamımıza karışmayın’ ve ‘her şeyi biz biliriz’ tavrına yönelik olduğunu söyledik. Ancak, defalarca açıklama yapmamıza rağmen Sırrı Süreyya Önder’in Nuçe TV’de yaptığı açıklamayı doğru bulmuyorum.”

‘BASKIN ORAN’A KATILMIYORUM, SÜREÇ DEVAM EDİYOR’

Akil İnsanlar Heyeti üyesi Prof. Baskın Oran’ın, “Hükümetin ya da Başbakan’ın barış sürecini ‘buruşturup attığı” görüşünü ve bazı yazar ve siyasetçilerin öne sürdüğü “bu hükümetle barış olmaz’ sözlerini de şu aşamada gerçekçi bulmadığını söyledi. Türk, “Henüz öyle bir noktada değiliz. Haziran sonuna kadar PKK’nın sınır dışına çıkması tamamlanacak. 2. aşamaya geçildi. 4-5 aydır cenaze gelmiyor. Bu aşamada sorunun çözümü için demokratik adımların bir an önce atılması gerekiyor. Ancak, hükümet henüz bu adımları atmıyor. Bu, bizde kaygı uyandırıyor” dedi.

Hükümetin ve Başbakan’ın barış sürecinin devamı için hızlı adımlar atmasını ve demokrasiyi güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Türk, “Gezi Parkı eylemlerinde demokrasi talebi var. Bu talep bizim de istediğimiz taleplerdir. Eylemlerde, yaşam biçimlerine karışılmasını istemeyen yeni kuşak bir nesli gördük. DTK olarak biz bu demokrasi taleplerini destekliyoruz. Gezi Parkı eylemlerinde, demokrasi taleplerinin yanında bilinçli bir senaryo da devreye girmiş olabilir. Eylemlerde, demokrasi talebinde bulunanlarla birlikte hükümeti yıpratmak ya da çözüm sürecine karşı olan farklı grupların da yer aldığını söyleyebiliriz” diye konuştu.