Ağrı’da seçim iptal edildi!

Pazar, 6 Nisan 2014 10:21

Ağrı’da Ak Parti ile BDP arasında geçen kıyasıya mücadelenin ardından çok az bir farkla BDP’nin galip geldiği duyuruldu. Buna itiraz eden Ak Parti seçimlerin defalarca yeniden sayılmasını istedi. 15 defa oyların yeniden sayılması üzerine sadece Ak Parti değil BDP de tatmin olmadı. Seçim sonuçlarının şaibeli olduğunu savunan ve kentteki gerilimin de düşmesini isteyen partiler seçimlerin yeniden yapılması için başvuruda bulundu. Ağrı İl Seçim Kurulu da bu başvuruyu kabul ederek seçimlerin 1 Haziran’da tekrarlanmasına karar verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BDP Ağrı Belediyesi Eş Başkan Adayı Sırrı Sakık, “30 Mart’ta kazandığımız seçimi hilelerle elimizden almaya çalıştılar. 30 saatlik sayımdan sonra 24 sandıkta yapılan yeni sayımda bizim 150′ye yakın bir oyla önde olmamıza rağmen bu sürecin bu şekilde gitmemesi, şehrin gerginliği buradaki halkımızın duyarlılığından dolayı biz bu akşam bütün arkadaşlarımızla birlikte bir durum değerlendirmesi yaparak, seçimlerin ertelenmesi konusunda talebimiz olmuştu. Çünkü sayımlarda da gördüğümüz kadarıyla suçüstü yakalandılar. Oy torbalarının açılıp, hatta yırtılarak içinden oyların değiştirildiğine dair tutanaklar tutuldu. Bunların hepsini gördüğümüz için bir daha şehrin gerilmemesi, sayımın durdurulması ve seçimin yeniden yapılması ile ilgili talebimiz oldu” diye konuştu.

Seçimlerin iptali için BDP’nin talebinden 4 gün önce başvuruda bulunan Ak Parti adayı Hasan Arslan ise; “Mevcut seçimlerin adil yapılmadığını ilk verdiğimiz merkez İlçe Seçim Kurulu’na dilekçemizle dile getirdik. Seçimin şaibelerle dolu olduğunu izah ettik. Bugün BDP’nin yapmış olduğu itirazı 4 gün önce yapmış bulunmaktaydık. Dolayısıyla AK Parti’nin ne kadar haklı olduğunu seçimin meşrutiyet kaybettiğini bizden 4 gün sonra anladılar” dedi.