Ağaçta yetişen mucize temizleyici: Sabun Cevizi

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 12:22

Sabun cevizi doğal bir temizleyici olan saponin maddesi içerir. Özellikle Hindistan ve Nepal’de yetişir. Yüzyıllardır Güneydoğu Asya’da ve yıllardır Avrupa ve Amerika’da temizlik ve hijyen amaçlı kullanılmaktadır. Kimyasallar içeren deterjan ve yumuşatıcıların yerine, antialerjenik, antibakteriyel ve antifungal özelliğinden dolayı anneler tarafından tercih edilen sabun cevizi, bilinen en etkili doğal temizleyicidir. Ayurveda’da egzema ve sedef hastalığına karşı kullanılmaktadır.

Sabun cevizini suya koyduğunuzda kabuğu su emer ve suya saponin maddesini verir. Bu sabunlu su çok amaçlı temizleyici olarak kullanılabilir. Örneğin çamaşır yıkamada, yüzey temizleyicisi olarak ve buzdolabınızı silmek için yararlanabilirsiniz. Ayrıca sabun cevizinden doğal şampuan bile yapabilirsiniz.

Temizlik Amaçlı Sabun Cevizi Suyu:

Malzemeler:

7-10 adet sabun cevizi

6 bardak su

Sabun cevizlerini bir tencereye koyun ve üzerine altı bardak su ilave edin. 20 dakika kaynatın. Eğer suyunuz azalırsa, dört bardak su elde etmek için biraz daha sıcak su ilave edin. Soğuduktan sonra süzün ve bir cam kavanoza koyup buzdolabında saklayın. Üzerine sabun cevizi diye etiket yapıştırmayı unutmayın!

Çevre, cilt ve doğa dostu, yüzde yüz doğal, doğada çözülebilir ekolojik ve etkili bir alternatif olan sabun cevizini her yerde rahatlıkla deterjan yerine kullanabilirsiniz. Sülfatsız, parabensiz, fosfatsız, petro-kimyasalsız, boyasız ve ağartıcısız tamamen doğal olan bu meyveyi denemenizi öneririm.

www.mutluguru.com sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hazırlayan: Lale Gonzales

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play